Top
18 + 1 اشتباه رایج در طراحی

18+1 اشتباه رایج در طراحی

1+18 اشتباه رايج و چند توصيه در طراحی …

این قضیه که آینده ارتباطات بصورت تصویری خواهد بود خبر جدیدی نیست.گفتيم که امروزه، هر کسی که بخواهد نظر عموم را به کار خود جلب کند، در هر زمینه ای از بازاریابی گرفته تا تحصیل یا نوشتن، باید بداند چطور مثل یک آدم حرفه ای پیامی تصویری ایجاد کند. مشکل زمانی است که هر کسی شروع به خلق طراحی های خود میکند، دنیای مجازی از این نوع پیامهای تصویری اشباع شده که نه تنها طراحان گرافیک حرفه ای را دلخور میکند، بلکه همچنین بازدیدکنندگانی با دانش کمي از طراحی که می توانند فرق بین طراحی خوب و بد را تشخیص دهند را هم دلزده میکنند.

به قول يکي از اساتيدم بعضي وقتها واسه موفقيت در کاري، فقط لازمه کارهاي مشخصي را انجام ندهيم. در اين قسمت 18 اشتباه بديهي و يک توصيه را ارائه ميکنم. اشتباهاتي که در تمام دنيا رايج است و معمولا طراحان بسياري دچار اين کمتوجهيها ميشوند. لازم به يادآوري است که براي اشتباهات طراحان اينفوگرافي منابع زيادي و توصيههاي فراواني شده است. کافي است در اينترنت کلمه «اشتباهات رايج در طراحي اينفورافي » را جستجو کنيد، ميتوانيد انتخابهاي فراواني را پيش رو ببينيد.

اما براي سادگي کار و پس از مطالعه دهها منبع فارسي و غير فارسي و ترجمه آنها، اشتباهات رايج و مواردي که با رعايت آنها ميتوانيد به طراحي خود کاملا مطمئن باشيد، انتخاب کردهام که در ادامه ميبينيد:

****

 1. استفاده از لغات به جای تصاویر

یکی از سریعترین راه ها برای کم توجهي مخاطبین شما استفاده فراوان از متن در یک قطعه از پیامی که در وحله اول مي‌توانست تصویری باشد . تا مي‌توانيد از تصاوير و نمادهاي كاملا واضح استفاده كنيد. اين نبايد باعث شود شما به هر قيمتي استفاده از متن را كنار بگذاريد و استفاده از نمادها را به حداكثر برسانيد. براي تعريف درست مبنا را برتفهيم و انتقال پيام بگذاريد. گاهي تركيب نمادها با متن مي‌تواند بهترين ايده باشد.

 

 1. ناخوانا بودن:

اشتباه رایج دیگر قرار دادن لغتهای بسیاری در یک خط از متن است. برای خوانایی بهتر، 50 تا 60 کاراکتر در هر خط طول ایده آلی است.

توضيح اينکه: خواندني بودن با خوانا بودن تفاوت دارد. خواندني بودن برميگردد به رعايت مواردي که براي تهيه مطالب توضيح داديم. کيفيت محتوا هميشه نيمي از موفقيت يک طراحي اينفوگرافي محسوب ميشود. بنابراين مطلبي که با کيفيت و آماده سازي شده به منظور روايت داستاني از اطلاعات ما ،ميتواند منتظر معجزه خوانا بودن بماند تا کار طراحي با استاندارد، کامل شود.

دانستن نحوه جفت کردن فونتها مهارت حیاتی دیگری است طراحان میبایست برای فرا گرفتنش تلاش کنند. مثل تمامی عناصر دیگر طراحی، فونتهایی که صحیح جفت شده اند خودشان به تنهایی یک پیام را منتقل میکنند. برای مثال، فونتهایی هستند که رسمیت و ظرافت را منتقل میکنند، در حالیکه برخي فونتها اعتماد را جلب ميکنند، برخي فونتها حس خنثي دارند،   برخي ميتوانندحس سرخوشي و بي مبالاتي را به ذهن منتقل کنند. برخي کودکانه و…

 

***

 1. ناهماهنگي فونت ها:

طراحان آماتور معمولا” بیش از حد میل به استفاده فونتهای زیادی با هم را دارند. این مسئله منجر به ظاهر غیر حرفه ای و بی نظم یک طراحی میشود. اگر دليل مشخصي براي استفاده از فونتهاي گوناگون نداريد، سعي نکنيد از همه فونتهاي موجود در کامپيوترتان استفاده کنيد. لازم است براي فونتهاي فارسي به توضيحات بيشتري توجه کنيد.

براي طراحي يک مجموعه از متن معمولا توصيه ما هميشه حداکثر چيزي بين 4 تا 6 فونت متفاوت است.

عنوان اصلي، عنوان فرعي که ممکن است جملهاي نسبتا بلند و شايد يک پاراگراف کوتاه باشد براي تکميل عنوان اصلي. سرتيترهاي عنوانهاي به هم پيوسته، زيرعنوانهاي زيرمجموعه عنوانهاي به هم پيوسته. شرح و توضيحات تکميلي تصاوير.

اين مسئله که فونتهاي فارسي به دليل پيوستگيشان معمولا طراحان را کار دچار مشکل ميکنند، همواره در صدر مشکلات بزرگ در کارهاي حساس بودهاست. تمام زحمات کمپزسيون و ترکيببندي طراحان با چند ترکيب نادرست و اشکال گاه بيقواره فارسي زير سوال ميرود . کمي محافظه کارانهاست ولي واقعيت اين است که يک نفر مقصر نيست.

به هر روي با بررسي دقيق همه فونتهاي فارسي و قرارگيري آنها در موقعيتهاي مختلف يک توصيه اکيد براي رفع اين مشکل دارم. که اغلب اگر با اين نگاه با مسئله فونتفارسي رفتار کنيد در بهترين حالت قرار داريد.

آن مسئله مهم ، موضوع ليآوت «layout» يا چيدمان   تمام فونتها در طراحي هاست. معمولا طراحان زمينهها را که آماده کردند، با فونت مانند يک مسئله جدا از طرح رفتار ميکنند و فقط بايد در فضاي در نظر گرفته شده مطلب قرار دهند و نوع فونت، اندازه فونت، احتمالا رنگفونت، بررسي انحنا و اتصالهاي فونت با طرحشان را در نظر نميگيرند.

همه قسمتهاي فونت براي قرارگيري در طرح مهم است. تاثير بصري همه عناصر در صفحه را قبلا توضيح داديم. بايد تمام فونتها اعم از پاراگرافها ، جملات کوتاه، کلماتتنها و حتي استفاده از علائم به دقت بررسي و انتخاب شود. به طور خلاصه فونتها بايد در طرح ترکيب بندي و اصطلاحا «ليآوت» شوند.

 

4.تنظیم فاصله بد:

بیشتر طراحان آماتور در مورد فاصله بین حروف- که کرنینگ«Kerning» نامیده میشود- توجهی نمی کنند. اما تنظیم فاصله می تواند تفاوت زیادی در نحوه دیده شدن پروژه شما ایجاد کند.

 1. انتخاب نادرست رنگها:

یکی از مهمترین تصمیمات طراحی که شما در خلق پروژه تان خواهید گرفت، انتخاب ترکیب رنگها است. دفعات بسیاری، یک پروژه با پتانسیل ارتباطی خوب میتواند بد از آب در بیاید اگر رنگهای درستی انتخاب نشوند.

در شناخت رنگو مکملهاي آنها در فصل عناصر بصري بيشتر گفتيم. اما چند توصيه تکنيکي که در پي ميآيد ميتواند شما را در انتخاب ياري کند.

1 – اولي اينکه به حسي که قرار است کار شما منتقل کند توجه کنيد.

2 – کارهاي مشابه را در اينترنت جستجو کنيد و مطمئن شويد رنگ تکراري استفاده نميکنيد.

3 – به هويت بصري سفارشدهنده خود توجه کنيد. آيا از رنگ سازماني خاصي استفاده ميکندد.آيا اين کار قرار است به صورت سريالي ادامه پيدا کند و اين طرح برشي و قسمتي از يک پروژه بلند مدت است؟

4 – شما براي خودتان ممکن است سبک شخصي داشته باشيد و بخواهيد در طراحي خودتان اثري از خود بهجاي بگذاريد. البته حتما اين مسئله با هماهنگي سفارشدهنده شما امکانپذير است.

 

 1. عدم وجود فضای منفی:

یک علامت تایید بر کار یک طراح آماتور عدم وجود فضای سفید (یا فضای منفی) در طراحی یک تصویر است. اما به جای نگاه کردن به فضای سفید بعنوان فضای خالی، این فضا را بعنوان عنصر مهم دیگری از طراحی در نظر بگیرید. یک مثال خوب وبسایت گوگل است. شما هیچوقت سردرگم نمیشوید که قسمت جستجو در کجا قرار دارد.

 1. قرار دادن عناصر بصورت قراردادی:

یک روش برای ایجاد نظم و تقارن در طراحی شما به درستی همتراز کردن عناصر است. عدم وجود همترازی میتواند منجر به تولید محصولی شود که بی نظم و بهم ریخته بنظر خواهد آمد.

در تکميل اين قسمت بايد بدانيم که استفاده از سيستم گريد بندي در طراحي اهميت فراواني دارد. همه طراحان گرافيک با اين سيستم آشنا هستند. ولي استفاده از آن اغلب مورد توجه نيست. بهانههاي زيادي براي پيروي نکردن ازگريدها وجود دارد. اما دليل محکم من براي استفاده از آن اين است؛ دقيق باشيد و سربلند.

بسياري از مشکلات خود طراحان در رعايت نکردن چيدمان و ترکيببندي بر اساس گريدبندي صفحه است. اين مسئله هم در اينفوگرافيهاي چاپي و ايستا کاربرد دارد و هم در طراحيهاي تحت وب.

 

 1. عدم ایجاد تضاد:

مشکل معمول دیگر، استفاده نکردن موثر کنتراست در طراحی است. ندانستن نحوه موثر استفاده از کنتراست میتواند به معنی تفاوت بین یک طراحی موثر و یک طراحی بیفایده باشد.

 1. اندازه گیری مناسب:

طراحان آماتور گاهی نسبت به استفاده از مقیاس های بزرگ و کوچک حساس نيستند. اما باید باشند. وقتی اندازه گیری انجام شد، باید اطمینان حاصل شود که عناصر نباید به اندازه ای کشیده شوند که تغییر فرم دهند و رعایت این مسئله باعث میشود که عناصر فرم خود را حفظ کنند. در رعايت مقياس و نحوه استفاده از گراف مناسب براي نشان دادن مقادير تک بعدي قبلا توضيح داديم. اما هميشه بايد با تاکيد بيشتر يادآوري کنم که مقياسها و ارائهشاخصها براي درک صحيح از تصوير الزامي است.

مثلا وقتي از يک بازيکن با قد کوتاه صحبت ميکنيم علاوه بر ارائه مقادير عددي من توصيه ميکنم حتما يک شاخص(مثلا يک بازيکن با قد بلند ) در کنار تصوير استفاده کنيد.اين به درک بهتر مخاطب از منظور شما از بازيکن کوتاه قد منجر ميشود.

 1. نادیده گرفتن قوانین سلسله مراتبی تصویری:

یک اصل مهم در طراحی اينفوگرافي گرافی سلسله مراتب تصویری است. این اصل به بیننده در مورد اهمیت هر عنصر را در ارتباط با دیگر عناصر اطلاع رسانی میکند.

بايد موارد نظم در ارائه محتوا را با ترکيب مناسب و به همراه نظرم در ارائه عناصر بصري درآميزيد. اين چشمنوازي بوجود ميآورد. در بخش روايت داستان با اطلاعات گفتيم که داستان از سه بخش ابتدا ، اوج و نتيجه گيري تشکيل شده است. شما در استفاده از عناصر بصري بايد به اين ريتم و روند دقت کنيد.

 1. متن با خوانایی سخت:

هدف از طراحی خوب تنها جذابیت زیبایی شناسانه نيست، بلکه انتقال موثر پیام است. در همین راستا، متن نباید تنها اهداف طراحی را برآورده کند، بلکه میبایست خوانشی راحت داشته باشد. جایگاه متن و همچنین کنتراست بین متن و پس زمینه بسیار مهم است.

 1. استفاده از تصاویر شطرنجی:

طراحان کمتجربه معمولا اشتباه کرده و از تصاویر پيکسلي(pixels) به جای برداريها (vector) استفاده می کنند. در مواردي شما مجبور به استفاده از تصاوير و عکسهاي عيني سوژه داريدکه توصيه ميشود از تصاوير باکيفيت استفاده کنيد. اما در صورت امکان استفاده از معادل برداري آن موضوع ميتواند به کيفيت کار بيافزايد.

ميدانيم که تصاویر شظرنجی از پیکسلها ساخته میشوند و وقتی بزرگنمایی شوند تار (رِنجه)میشوند، اما بردارها از خطوط هندسی و منحنی ساخته میشوند، بنابراین برداريها میتوانند به هر اندازه ای تغییر یابند و دچار لبه های محو و شطرنجی شده نشوند. شما همیشه میتوانید وضوح تصویر را کم کنید اما راهةاي کمي براي سرپوش گذاشتن بر عکسهاي بي کيفيت وجود دارد.

 

 1. فضای ناکافی بین خطوط:

فاصله در اصل فضای بین خطوط یک متن است. داشتن فضای بسیار زیاد بین خطوط میتواند باعث شود که متن شما از هم گسیخته بنظر بیاید، در حالیکه فضای بسیار کم میتواند باعث شود که قطعات متنی بسیار در هم فشرده و شلوغ ظاهر شوند. تعادل در اين فاصله خطوط ميتواند بسيار به روانخواني کمک کند.

 

 1. تلاش برای تقارن کامل:

قدم اشتباه معمول دیگر، تلاش و ساختن طراحی است که بی نقص و متقارن بنظر بیاید. استفاده از تقارن مطلق میتواند طراحی را خسته کننده جلوه دهد، در صورتیکه امتحان چیزی که چندان متقارن نباشد طراحی چشم گیر تری ایجاد میکند.در اينفوگرافيهاي مقايسهاي و آموزشي متقارن که جنبه مثبت و منفي استفاده از چيزي را گوشزد ميکنند اين مسئله اجتناب ناپذير است و حتي توصيه هم ميشود. مخصوصا نسخهاي که براي انتشار در فضاي وب طراحي ميشود اغلب متقارن است.

ولي طراحي شناور و رعايت اصول ترکببندي در موارد ديگر باعث چشمنوازي ( گردش چشم ) خواننده در طرح ميشود.

 

 1. عدم موفقیت در ارتباطی موثر:

طراحان حرفه ای و غیر حرفه ای هر دو در این زمینه مقصرند. دفعات بسیاری، ما میتوانیم آنقدر درگیر خلق یک طراحی بشویم که تنها برای سلیقه و ترجیحات زیبایی شناسانه ما جذاب است تا حدی که نیازهای مشتری را فراموش میکنیم و بدتر از همه محتوا و نحوه ارتباط آن با مخاطب را نیز از دست میدهیم.

 

 1. کپی کردن کارهای دیگران:

اگرچه توصیه میشود برای الهام گرفتن به کارهای دیگران مراجعه کنید، اما قطعا” کپی کردن کار دیگران و آنرا بهجاي کار خود جا زدن به پيشرفت شما کمک نميکند .

اینکار نه تنها به اعتبار شما لطمه میزند، بلکه سطح ارسال و اثر پیام شما را محدود میکند. همچنین خود را از شر کلیشه ها و عناصر بیش از حد استفاده شده خلاص کنید.

 

 1. فراموش کردن در مورد رسانه:

عامل مهم دیگری که غالبا” در مورد آن غفلت میشود رسانه ای است که طراحی شما در آن ظاهر خواهد شد. اینکه طراحی شما بصورت آنلاین منتشر شود، یا در یک کتاب یا یک مجله، میتواند تفاوت بزرگی در نحوه طراحی شما ایجاد کند.

برای مثال، اگر اثر هنری شما در کتاب صحافی شده قرار است چاپ شود شما میبایست فاصله بین دو صفحه را در نظر داشته باشید، که بسته به نوع صحافي نيز ممکن است بخش بيشتري از کار ديدهنشود. قبل از اینکه ایده هایتان را طرح ریزی کنید، مطمئن شوید که عناصر مهم را روی این فضا قرار دهید تا در هنگام فرآیند صحافی از دست نروند.

همچنین اگر شما نیاز دارید طراحی خود را چاپ کنيد ، مود رنگي CMYK را نتخاب کنيد و در کارهايي که قرار است در فضا وب منتشر شود استفاده از مود رنگي RGB ،الزامياست.

 

 1. اشتباه آخر، سد پيشرفت:

اشتباه دیگری که شما باید از شر آن خلاص شوید عدم ثبات و تکرار در طراحی تان است. برای مثال، شما هميشه از تعدادی عناصر تصویری مشابه استفاده ميکنید ( مانند فیلترهای تصویر و…) و آنها را در تمام پروژه تان پخش ميکنید.

اما از استفاده بیش از حد آنها حذر کنید. همچنین شما نمیخواهید که هر صفحه دقیقا” شبیه بقیه صفحات باشد.

ايجاد تعادل در استفاده از عناصر مشخص در همه طراحيهايتان يک مسئله است و شبيه شدن همه طرحهايتان به هم يک موضوع ديگر. با جستجو در کارهاي اساتيد متوجه ميشويد که اينفوگرافيها هميشه داراي 2 شخصيت هستند. يک شخصيت محتوا و حسي که قرار است منتقل شود. دوم اينکه شخصيت طراحي و استفاده از تکنيکيخاص در خلق عناصر اصلي اينفوگرافيک است. بايد کارتان امضا داشته باشد و البته بايد   پيام اصلي هم در اين تکنيک گنجانده شود.

 

اشتراک گذاری
8 دیدگاه
 • ابوالفضل قراخانلو
  خرداد 8, 1395در9:50 ق.ظ

  با تشکر از مطالب مفیدتون.

 • نگار رضوی
  خرداد 8, 1395در11:25 ق.ظ

  سلام ، تشکر بسیار بسیار زیاد، مقاله بسیار عالی و کاربردی تهیه شده و چقدر زیبا مسائل کاملا” حرفه ای را ساده سازی کردید.
  در قسمتی از مقاله به تاثیر متفاوت هر فونت اشاره داشتید، محبت می فرمایید با ذکر هر فونت و نشان دادن نمونه ای از آن فونت و اینکه این جهت جلب اعتماد یا برای نشان دادن رسمیت استفاده می شود و … نیز اقدام کنید؟
  سپاس از مقالات معرکه ای که تهیه می کنید. با این سمفونی شکل و رنگ در کارهای شما دنیا واقعا” جای زیباتری برای زندگی می شود.

 • محسن محمدی
  خرداد 8, 1395در12:35 ب.ظ

  با سلام و تشکر
  با توجه به اینکه کار بنده‌ای به گونه‌ایست که ارتباطی تنگاتنگ با طراحی و مطالب بیان شده در این نوشته دارد، برایم مفید و کاربردی بود.

 • سید علی باقرپور
  خرداد 8, 1395در5:24 ب.ظ

  چقدر خوب و کاربردی بود
  واقعا ممنون که این همه اطلاعات ارزشمند رو رایگان در اختیار ما میذارید استاد

 • سلطانی
  خرداد 9, 1395در9:34 ق.ظ

  مطالب بسیار مفید و کاربردی را بیان کردید. ممنون از شما

 • شهناز امیرحسینی
  خرداد 9, 1395در10:29 ق.ظ

  مطالب ارزشمند و کاربردی است . موفق باشید

 • صادق عباسی
  خرداد 10, 1395در2:18 ب.ظ

  ممنونم از تلاش های شما
  سعی می کنم با رفع اشکالات و راهنمایی های شما طراحی های خوبی رو داشته باشم

 • جعفر معدنی
  خرداد 30, 1395در12:32 ب.ظ

  جناب روشنگر گرامی
  قسمت انتخاب نادرست رنگها برای من خیلی جالب بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه کدام یک از مقالات تون رو پیشنهاد میکنید. ممنون و سپاس گزارم

دیدگاهی بفرستید