Top
طراحی اینفوگرافیک

چطور اینفوگرافیک بسازیم ؟

به‌عنوان شخصي كه تجربيات مفيدي طي سال‌ها به‌دست آورده‌ام، به شما قول خواهم داد كه با مطالعه اين مقاله مي‌توانيد از اين به بعد طراحی اینفوگرافیک های خودتان را داشته باشید.

مختصر اشاره‌اي در مورد اهميت استفاده از اينفوگرافيك در مقالات ديگر كرده‌ايم. دراين مطلب به‌صورت اختصاصي و با جزئيات نحوه طراحي اينفوگرافيك را خواهم گفت.

يك حرف تازه

شروع طراحي اينفوگرافيك، پيام شفاف شما را مي‌طلبد

وقتي براي طراحي و ساخت يك اينفوگرافيك تصميم مي‌گيريم، زماني است كه قبل از آن يك پيام يا حرف مهم داريم و در پي اهميت آن پيام و براي انتقال بهتر و دقيق‌تر آن مي‌خواهيم از اينفوگرافيك كمك بگيريم. بنابراين هميشه كل محتوا و مطلب خود را در يك جمله به‌عنوان هدف خلاصه كنيد. تأكيد مي‌كنم حتما يك جمله يا يك كلمه يا يك هدف براي خود درنظر بگيريد، به اين معني كه دوست داريد مخاطب با ديدن اينفوگرافيك شما كدام جمله شما را در ذهن خود تداعي كند. در معناي كامل‌تر مهم‌ترين پيام اينفوگرافيك شما بايد قبل از شروع طراحي مشخص باشد. اين كار چند مزيت دارد كه به روند طراحي و شكل‌گيري ايده‌هاي خام كمك مي‌كند. هرگز آن را دست‌كم نگيريد.

چرا ؟و چطوري؟

وقتي پيام مشخص شد مسير شكل مي‌گيرد

در مواقعي كه پيام و هدف اصلي اينفوگرافيك مشخص است، شما در واقع به دايره مخاطبان خود نيز دست پيدا كرده‌ايد. وقتي در مورد آمار و ارقام سفر در تعطيلات عيد فطر و مقايسه آن با مثلا مشابه سال قل مي‌پردازيد، احتمالا مخاطب عمومي را مدنظر قرار داريد كه در تكميل گزارش خبري خود به آنها بگوييد اين سفرها هرسال به تعدادشان افزوده مي‌شود. حالا از يك زاويه ديگر، زماني كه با همين موضوع (سفر در تعطيلات عيد فطر) يك اينفوگرافيك ديگر طراحي مي‌كنيد كه پيام اصلي آن براي نشان دادن اينكه اهميت سفر خارجي به كشورهاي همسايه ازجمله مثلا تركيه در سبد خانوارهاي قشر متوسط چقدر است، تلاش مي‌كند.

مي‌توانيد از آن اينفوگرافيك در يك بحث دانشگاهي با موضوع جامعه شناسي ترافيك و ازدحام سفر در تعطيلات، استفاده كنيد. بنابراين مي‌بينيم كه پرداختن به يك پيام اصلي مي‌تواند همان موضوع و اطلاعات را براي يك يا چند هدف مشخص به‌كار برد.

اين كه‌هميشه به مشتريانم تأكيد مي‌كند كه فقط داده‌نمايي نكنيد، (البته در جاي خود و با هدف مشخص داده‌نمايي هم كاربرد خود را دارد و مي‌تواند بسيار مفيد باشد) براي اين است كه بتوانيد روي برداشت مخاطب تأثير تقريبا يكساني بگذاريد.

گاهي نقره هم طلايي‌ است

استخراج اطلاعات مثل استخراج از معدن مي‌ماند

براي طراحي اينفوگرافيك، به اطلاعاتي نياز داريم كه بتواند به انتقال پيام اصلي ما كمك كند و براي مخاطب ارزش داشته باشد. گاهي اين اطلاعات به سختي به‌دست مي‌آيد. چرا كه هميشه اين جود اطلاعات در جايي مشخص وجود ندارد كه ما به آن مراجعه كنيم و آن را دريافت كنيم. اينترنت منبع خوب و بسيار قابل دسترسي است، اما مرجع و تأييديه‌هاي اطلاعات را هم بايد درنظر بگيريد. در مورد اصالت مطلب و اطلاعات در ادامه خواهم گفت، اما دريافت و استخراج اطلاعات از منابعي غيراز اينترنت هميشه مهم‌تر است.

به عقيده من منابع راحت و در دسترس هميشه هم عالي نيستند. گاهي يك كتاب جديد و يا چند كتاب قديمي. گاهي روايت چند كارشناس معتبر كه بتوان با نامشان اطلاعات را نقل كرد. گاهي ترجمه يك تحقيق و بررسي غيرايراني و…. موضوعي كه بايد بيشترين توجه را به آن بكنيد اين است كه دنبال اطلاعات خاص و عجيب و غريب نباشيد، بعضي مواقع با همين اطلاعاتي كه در دسترس عموم قرار دارد، مي‌توانيد يك نمودار مقايسه‌اي بسازيد كه بسياري از نكته‌هاي مفيد را آشكار مي‌سازد و اطلاع‌رساني جذابي صورت مي‌گيرد. در زمان جمع‌آوري اطلاعات بيشترين تلاش خود را در زمينه كشف روابط بين اطلاعات و موضوعات انجام دهيد.

مثل يك كارآگاه

درك روابط بين اطلاعات يك بخش كار است

براي كشف و درك روابط بين اطلاعات حتما بايد كل اطلاعات را مطالعه كنيد. تمام چيزي كه استخراج كرديد و پيش روي شما قرار دارد به‌عنوان يك منبع واحد درنظر گرفته شود. بايد بتوانيد به تاريخ‌ها توجه كنيد، گاهي از تقدّم و تاخّر رويدادها ممكن است يك فكت(fact) يا نكته كليدي استخراج كنيد. شايد از كنار هم قرار دادن آمار و اعداد. خلاصه اينكه با توجه به تسلط شما بر موضوع اينفوگرافيك مي‌توانيد اطلاعاتي را استخراج كنيد كه هم براي مخاطب ناب باشد و هم بتواند واقعا ارزش افزوده‌اي هم براي مخاطب داشته باشد.

اگر چه يكي از كاربردهاي اينفوگرافيك، سرگرمي و اطلاع‌رساني هم هست، به اين معني كه هميشه نبايد به اينفوگرافيك به مقداري اطلاعات پيچيده و غيرجذاب نگاه كرد. در مواردي روايت يك داستان ساده از يك ماجرا با مايه‌هايي از طنز مي‌تواند بسيار عالي عمل كند و مخاطب شما را درگير كند.

دسته‌بندي قبل از بسته‌بندي

تفكيك و تركيب اطلاعات، يه جورايي غربال كردن است

يكي از قسمت‌هاي جذاب ماجرا هميشه براي من اين بخش است، در اينجا شما مي‌توانيد تشخصي دهيد البته با توجه به هدف اينفوگرافيك، كه چه اطلاعاتي را نمي‌خواهيد و بايد حذف شود، چه اطلاعاتي بايد حتما در كنار يكديگر قرار گيرد. بعضي موارد لازم است اعداد و ارقام با هم تركيب شوند و يا جمع شوند و براي جلوگيري از تشويش و پراكندگي فقط مجموع را ارائه كنيد. در زمان دسته‌بندي اطلاعات درنظر داشته باشيد كه شما يك بخش مهم از طراحي و توليد اينفوگرافيك را طي مي‌كنيد. دسته‌بندي اطلاعات به اين معني است كه شما به‌عنوان تهيه‌كننده اصلي تصميم مي‌گيريد مخاطب شما به چه اطلاعاتي دسترسي داشته باشد و يا اينكه كدام اطلاعات را براي ارائه مناسب نمي‌دانيد. در واقع شما در شكل‌گيري ذهنيت مخاطب نقش داريد، نهايتا روي نظر و عقيده مخاطب نيز تأثير گذاريد.

بايد اين قسمت را جدي بگيريد چرا كه در زمان‌هاي متوالي و پي‌در‌پي و با گذشت زمان و انتشار اينفوگرافيك‌هاي مختلف بايد يك ريتم و هماهنگي بين اطلاعاتي كه ارائه مي‌كنيد وجود داشته باشد، تا مخاطب هربار يك پيام متناقش و جديد از شما دريافت نكند. اين به اين معني نيست كه هميشه يك حرف را بزنيد و مدام آن را تكرار كنيد. اين بيشتر به اين معني است كه بايد اطلاعات مفيد و ارزشمند براي هدف اينفوگرافيك را به‌صورتي بي‌طرفانه ارائه كنيد.

مثل يك خبرنگار گزارش كنيد كه چه اتفاقي دارد مي‌افتدو يا افتاده. نوع دسته بندي شما به مخاطب اين پيام را مي‌دهد كه درك كند شما چقدر به واقعيت اهميت مي‌دهيد و چقدر از واقعيت دور هستيد. اين نكته در انتشار اينفوگرافيك شما اهميت حياتي دارد. اگر شما اطلاعات واقعي و منطقي را دسته بندي مي‌كنيد، مخاطب شما را به‌عنوان يك مرجع مي‌شناسد. و در موارد ديگر هم براي انتشار و اشتراك طراحی اینفوگرافیک شما راحت‌تر اين كار را انجام مي‌دهد.

داستان‌گويي با اطلاعات

قبل از بازكردن نرم افزار يك كار ديگر هم مانده است

وقتي اطلاعات شما استخراج شد و دسته بندي هم انجام داديد. نبايد به سرعت به سراغ نرم افزار و شروع طراحي برويد. من هميشه توصيه مي‌كنم يك روش براي روايت اطلاعات خود انتخاب كنيد. انسان موجودي بصري است و هميشه در طول تاريخ به داستان و ماجراها علاقه‌مند بوده است. بايد بدانيد با روايت يك داستان با اطلاعات خود داريد به قلب مخاطب نفوذ مي‌كنيد. فرض كنيد دوستي يك داستان و ماجراي كوتاه را براي شما تعريف مي‌كند و يك نكته جذاب و يا طنز نهفته در اين ماجراي تا مدتها مي‌تواند در ذهن شما بماند و سوژه صحبت‌هاي شما باشد. شايد بسيار با آن بخنديد و يا در ارتباط با ديگران آن را يادآوري كنيد.

اين نكته كليدي است سعي كنيد اطلاعات دسته‌بندي شده خود را به شكلي روايت كنيد، همين موضوع «روايت كردن» و «داستان‌گويي» با اطلاعات به جذابيت اطلاعات شما كمك مي‌كند. همچنين به‌خاطر‌سپاري بهتري اتفاق مي‌افتد. كل اطلاعات خود را جذاب مي‌كنيد. داستان‌گويي با اطلاعات مهارتي است كه حتي كارمندان و كارشناسان مياني هم بايد فرا بگيرند، براي مديران هم اهميت بسيار زيادي دارد و اين يك مزيت رقابتي و برتري محسوب مي‌شود.در مقالات ديگر به داستان‌گويي با اطلاعات پرداخته‌ام و در اينجا بيشتر به آن نمي‌پردازيم.

داستان‌هاي جذاب از سه بخش كلي تشكيل شده‌اند، يك شروع، مقدمه و معرفي شخصيت‌ها و ارتباطشان با هم، نقطه اوج اتفاقات و سپس نتيجه‌گيري. دوستان عزيزم در حوزه ادبيات حتما و قطعا بسيار بهتر و دقيق‌تر از اين مي‌توانند اين موضوع را توضيح دهند و آموزش دهند. در حوزه داستان‌گويي با اطلاعات با محدوديت‌ها و مواردي مواجه هستيم كه نياز به كمي خارج شدن از عرف داستان‌گويي كلاسيك هستيم. به هر جهت پيروي دقيق‌از روال داستان نويسي مورد نظر ما نيست، اما تا آنجا كه امكان داشته باشد از اين روال پيروي مي‌كنيم كه بتوانيم در جهت بهبود كيفيت روابط داستان‌مان با اطلاعاتي كه در اختيار داريم تلاش مؤثر عمل كنيم.

پس از اينكه تصميم گرفتيم روايت اطلاعاتمان چطور باشد، مقدمه و اصل داستان و نتيجه‌گيري آن را با خودمان مرور و بازنويسي كرديم، وارد مرحله جذاب طراحي خواهيم شد.

به سوژه و داستان جان بدهيد

نرم افزار در خدمت شماست

بهتر اين است كه تمام داستان خود را روي كاغذ بياوريد و اين به وضوح كاري كه مي‌خواهيد انجام دهيم كمك مي‌كند. بهترين طراحان دنيا هم همين كار را انجام مي‌دهند. مهم نيست كه چقدر نقاشي و طراحي شما خوب است يا نه؟ مهم اين است كه به‌صورت واضحي با رسم شكل‌هاي مختلف مجموعه كاري كه قرار است انجام دهيد را پيش روي خود داشته باشيد. بعضي مواقع دوستان از من مي‌پرسند از چه نرم افزاري براي طراحي اينفوگرافيك استفاده كنيم؟ پاسخ روشن من اين است كه هيچ نرم افزاري در دنيا وجود ندارد كه شما اطلاعات خود را وارد آن كنيد و فشاردادن كليد اينتر اينفوگرافيك دريافت كنيد.

در كتاب «داده‌هاي ديدني» كمي بيشتر توضيح داده‌ام، اما به جهت اهميت موضوع در اينجا هم يادآوري مي‌كنم همه نرم‌افزارهاي گرافيكي در مورد و يا مواردي مي‌توانند به ما كمك كنند. در حقيقت شما با توجه به نيازهاي گرافيكي خود مي‌توانيد نرم افزار انتخاب كنيد. شايد يك طرح و موضوع را بتوان در چند نرم افزار اجرا كرد ولي هر طراحی اینفوگرافیک ممكن است با يك برنامه خاص راحت‌تر باشد. توجه به خروجي نرم افزار البته كه مؤثر است.

مثلا براي موشن گرافيك (گرافيك متحرك) سراغ نرم‌افزارهاي گرافيك ثابت نمي‌رويم. همانطور كه براي خلق المان‌ها و يا موضوعات ثابت نرم افزارهاي متحرك‌سازي با تمام محبوبيت و قدرتي كه دارند به‌كار ما نمي‌آيند. اما در اينجا مي‌توانيد از مجموعه نرم‌افزارهاي شركت ادوبي نام ببريم كه در طراحي اينفوگرافيك بيشترين كاربرد را دارند. اينديزاين، فتوشاپ، ايليوستراتور، افترافكت 4نرم افزار پر كاربرد و البته با امكانات بي‌نظيري هستند. من با توجه به پيچيدگي طرح و خروجي مورد نياز يكي از اين نرم افزارها را انتخاب مي‌كنم. شايد در بعضي مواقع نمودارها و گراف‌هاي مايكروسافت اكسل برايم بيشترين بهره‌را داشته باشد، قطعا از آن استفاده خواهم كرد. اما سعي مي‌كنم بستر اصلي من در گرافيك متحرك، نرم‌افزار افتر افكت و در گرافيك ثابت، نرم افزارهاي ايليوستراتور و اينديزاين باشد

. نرم افزارهاي مايكروسافت ارتباط خوبي با انرم افزارهاي ادوبي دارند و انتقال اطلاعات از مايكروسافت به ادوبي قابل انجام است. در اينجا لازم مي‌دانم توضيح دهم كه بعضي مواقع اشخاص از من مي‌پرسند مثلا ما اينديزاين بلند نيستيم و يا افتر افكت را به خوبي بلد نيستيم، چه كنيم؟ من توصيح مي‌كنم كه شما مي‌توانيد موارد مورد نياز خود را به يك طراح و يا اجرا كار حرفه‌اي هم سفارش دهيد.

مهم اين است كه شما كارگردان و نويسنده و روايت‌گر داستان خود باشيد. اگر نرم افزار مي‌دانيد، چه بهتر اگر اطلاعات كمي داريد، از طراحان با تجربه كمك بگيريد. براي اينكه يك طراح را استخدام كنيد و يا اينكه به‌صورت سفارش بيرون از مجموعه عمل كنيد در مقالات ديگر مفصل توضيح داده‌ام.

بپردازيم به طراحي، معمولا داستان ما از المان‌هاي گرافيكي تشكيل شده‌اند، اگر به نمودار و جدول نياز داريم ابتا لازم است آن را بسيازيم و تهيه كنيم. اگر موقعيت جغرافيايي و نقشه مورد نياز است لازم است آن را تهيه كنيم. اين موارد به راحتي در اينترنت قابل دريافت است. براي دريافت‌ فايل‌هاي گرافيكي با كيفيت و به سادگي در مقالات ديگر مفصل گفته‌ام. وقتي المان و موضوعات مورد نياز هم دانلود كرديد و يا طراحي كرديد و يا حتي ممكن است به‌صورت دستي به يك طراح سنتي سپرديد و آنها را با طراحي دستي تهيه كرديد.

بايد سايز مورد نظر براي اينفوگرافيك را انتخاب كنيد. سايزي كه اينفوگرافيك قرار است در آن منتشر شود در وبسايت و يا مجله متفاوت است. همچنين اگر به‌صورت پوست منتشر مي‌شود و يا اينكه قرار است چند دقيقه موشن گرافيك داشته باشيم و مواردي از اين دست.

در اينجا تقريبا همه موارد لازم را رعايت كرديم و به مراحل پاياني طراحی اینفوگرافیک رسيده‌ايم. براي ساده‌سازي بهتر در اين قسمت به‌صورت نكته‌هاي مشخص مراحل طراحی اینفوگرافیک را يادآوري مي‌كنم.

طراحی اینفوگرافیک يك هنر است كه البته با مهارت و تجربه درآميخته است. جايگاه يك طراح با تجربه به سادگي قابل دسترسي نيست. اما از آن جهت كه هدف ما ساده‌سازي و گسترش استفاده از اينفوگرافيك در فعاليت و كسب و كارهايمان هست، با اين روش مراحل طراحی اینفوگرافیک را به‌صورت مكانيكي و مرحله‌اي ذكر مي‌كنيم كه تقريبا با بكارگيري آن تمامي اشخاص مي‌توانند طراحی اینفوگرافیک انجام دهند.

تا آنجايي كه مي‌دانم، پروفسور آلبرتو كايرو در كارگاه‌هاي خود به همين صورت ابتدا به جايگاه طراحی اینفوگرافیک و كسب تجربه و مهارت اشاره دارد و احترام مي‌گذارد و در ادامه با دستورالعمل‌هايي مشخص دانشجويان و علاقه‌مندان را تشويق به شروع طراحي مي‌كنند.

اگر موارد زير را به دقت و پيوسته رعايت كنيد، مي‌توانيد بهترين كارهاي را انجام دهيد:

1- سايز صفحه را مشخص كنيد.

2- رنگ غالب را مشخص كنيد و رنگ مكمل و خنثي را نيز در طرح خود انتخاب كنيد.

3- فونت‌هاي مورد نظر را انتخاب كنيد. يك فونت اصلي براي تيتر، يك فونت براي جملات كليدي و مهم، يك فونت براي متن‌هاي عادي. همچنين در مواردي كه حروف انگليسي مورد نياز است يك فونت مناسب و زيبا انتخاب كنيد.

4- براي اعداد فارسي و انگليسي هم تصميم بگيريد كه چه فونتي استفاده مي‌كنيد.

5در زمينه و اصطلاحا بكراند كار شما قرار است از چه بافت و رنگي استفاده شود.

6- انتخاب سبك طراحی اینفوگرافیک هم بسيار ضروري است. مثلا تمام المان‌هاي گرافيكي به‌صورت طرح دستي است؟(با مداد كشيده شده و اسكن شده است) يا به‌صورت آيكون‌هاي گرافيكي آماده بوده است؟

7- حتما آرم و يا لوگوي مؤسسه خود را در پايين كار در جاي مناسبي قرار دهيد.

8- در مورد منابع و ذكر مأخذ هم جدي باشيد و مطمئن باشيد ذكر منابع اعتبار كار و اصالت اطلاعات شما را بالاتر مي‌برد و مخاطب راحت‌تر آن را به اشتراك مي‌گذارد.

10- خطوط ارتباطي و اعداد و ارقام را يك‌بار به‌صورت دقيق و كامل چك كنيد. بهتر است از طرح پرينت بگيريد و روي يك پرينت اصلاحات نهايي را انجام دهيد.

در پايان:

9- خروجي پي دي اف هميشه از كمترين حجم برخوردار است و البته فرمت بسيار رايج و قابل دسترس براي همه محسوب مي‌شود.

در پايان توصيه مي‌كنم مقاله 18+1اشتباه در طراحی اینفوگرافیک را هم مطالعه بفرماييد. بسيار راهگشا خواهد بود.

طرح تمام شد كار نه!

براي انتشار و طراحی اینفوگرافیک هم تلاش كنيد

كار طراحي را به اتمام رسانديد، به شما تبريك مي‌گويم اما ماجرا هنوز تمام نشده، چرا كه اگر طرح شما را مخاطبان فراواني نبينند، زحمات شما بي‌نتيجه مي‌ماند. راه‌هاي انتشار طراحی اینفوگرافیک متنوع است: از شبكه‌هاي اجتماعي‌تان گرفته تا وبسايت مؤسسه و شركت شما و همينطور سايت‌هايي كه اينفوگرافيك‌هاي ارسالي را به‌عنوان نمونه در بانك اينفوگرافيك منتشر مي‌كنند، مي‌تواند بستر مناسبي براي انتشار باشد.

براي شبكه‌هاي اجتماعي‌تان از حجم‌هاي كم استفاده كنيد و نسخه با كيفيت براي دانلود هم قرار دهيد. اگر فكر مي‌كنيد اطلاعات با ارزشي ارائه مي‌كنيد كه مي‌توانيد آن را در يك زمينه و رشته به‌خصوص مي‌توانيد براي فروش قرار دهيد.

بعضي توصيه مي‌كنند كه كد اچ‌تي‌ام‌ال را هم در دسترس قرار دهيد تا علاقه‌مندان با كپي كردن آن به راحتي بتوانند آن را در بلاگ و وبسايت خود منتشر كنند.

درصد ديده شده اينفوگرافيك‌ها به‌صورت حيرت‌انگيزي بيشتر از متن است. لطفا در همه مراحل طراحی اینفوگرافیک دقت كنيد، تا كار با كيفيت‌تري ارائه كنيد. اين به رشد شما كمك مي‌كند.

 

اشتراک گذاری
بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید