Top
نقشه ذهنی

نقشه ذهنی یا map mind

نقشه ذهنی یك تكنیك معماری  محتوای اینفوگرافی

نقشه ذهنی یا مایند مپ

یكی از روش‌هایی كه بهترین انعطاف را در پیچیدگی‌های اطلاعات  از خود نشان می‌دهد، نقشه ذهنی یا مایند مپ است. این روش  در معماری گرافیك‌های اطلاع‌رسان بهتر   عمل می‌كند اگر چه در گرافیك‌های خبری هم می‌توان از آن بهره برد. در مورد تفاوت‌های عینی و ساختاری و شناخت انواع گرافیك‌های خبری و اطلاع رسان در فصل اول توضیح داده شد.

طوفان  فكری یا طوفان مغزی

یكی از بهترین روش‌ها به نظر من برای به وجود آوردن و پختن ایده‌های طراحی استفاده از روش طوفان فكری است.

در كاركردهای مناسب طوفان فكری شكی نیست. از زمانی كه تونی بوزان نقشه ذهنی را در سال 1970  ابداع كرد،  میلیون‌ها  نفر،  از  مدیران شركت‌ها تا دانش آموزان و دانشجویان از این ایده بهره‌مند شدند و در  كاربردهای مختلف و متفاوت این روش كتابهای بسیاری منتشر شد. همچنین خود تونی بوزان در سطح بین‌المللی كارگاه‌های زیادی را برگزار كرد.

نرم افزار  imindmap

كارها را  ساده‌تر كرد   و استفاده از این روش فراگیر تر شد. توصیه می‌كنم اگر از آن استفاده نكرده‌اید  حداقل در برنامه‌ریزی روزانه‌تان برای ایجاد یك تصویر كلی از امور زندگی‌تان از آن بهره‌ببرید.  كارهای زیادی می‌شود با این نرم افزار انجام داد. از جمله اینكه با ایجاد درخت امور زندگی‌تان می توانید به خوبی اولویت‌بندی انجام دهید و در گیر و دار ازدحام امور سردرگم نشوید.

به لحاظ اهمیت این موضوع در زیر چند نمونه از نرم‌افزارهای تهیه نقشه ذهنی را معرفی می‌كنم كه امیدوارم مفید باشد.

1_ نرم افزار Mind Meister

برخی از افراد  این برنامه را بهترین نرم افزار نقشه برداری آنلاین می دانند.

2-  نرم افزار  Xmind

این نرم افزار برای Mac و Pc قابل دانلود است .

3-  نرم افزار MindNode

مخصوص  محصولات Apple با یک برنامه دسکتاپ و برنامه هایی برای iphone و ipad است.

4_ نرم افزار Mindomo

یک نرم افزار نقشه ذهنی موثر است که چهارچوب‌های  مدیریت  یک پروژه را مشخص می کند، از برنامه ریزی تا ایجاد استراتژی و کنترل  پیشرفت پروژه  با  اختصاص وظایف.

5_ نرم افزار Bubble.us

کاربرانش به چیزی فراتر از فرآیند نقشه برداری ذهن نیاز دارند در نتیجه  نرم افزار را با گزینه ها و امکانات بسیاری  همراه کرده است . مراقب باشید خود این شلوغی مزاحمتان نشود.

6-  نرم افزار نقشه ذهنی iMindMap

این نرم افزار پیشنهاد به كسانی‌است كه بیشتر استفاده را از نقشه ذهنی دارند. تنها نرم‌افزاری است که با درنظرگرفتن هدف،  از ارایه زیبا و موثر نقشه های ذهنی فراتر می‌رود .

برگردیم به موضوع، استفاده از نقشه ذهنی برای ایجاد ایده اولیه طراحی، روشی است كه من به آن معماری  طرح می‌گویم.   به گمان من اگر هر طراحی از یك معماری با خصوصیات كلی یك بنای معماری شده تبعیت كند، طبیعتا باید به پی ساختمان، ملزومات شكل دهنده بنا، نمای ساختمان ، تاسیسات و …توجه كند.

همه این اجزا می‌تواند در طرح‌های هدفمند اینفوگرافی كه قاعدتا باید اطلاعاتی را برای درك بهتر بیننده ارائه كند،  می‌تواند تاثیرگذار باشد و ترتیب قرار گیری و اولویت بندی آنها نیز در بهبود درك آنها مفید است.

نظم  به اندازه زندگی مهم است

نظم مهم است  اما مهمتر از آن نحوه وچگونگی اعمال و ایجاد نظم می‌باشد. به این معنی که اگر موضوعات  را به صورت دقیق و با توجه به یك وجه از اطلاعات (مثلا باتوجه به اندازه متن آنها)کنار هم بچینیم نمی توان گفت نظم خوبی اعمال شده.

نظم باید دارای هارمونی باشد و بتواند با روایت  صحیح موضوعات، ذهن را هدایت كند. مثلا وقتی درباره توضیح  اعضای بدن صحبت می‌کنیم فقط به ترتیب از بالا به پایین و یا برعکس ارائه اطلاعات  نمی‌تواند كاملا درست باشد. اینکه چه زمانی مغز و قلب را توضیح دهیم و با چه اولویتی  عضلات و مفصل ها را و در چه  قسمتی  درباره اعضای دیگر صحبت کنیم بر می‌گردد به هدف ما  از توضیح این موارد.

 

اشتراک گذاری
10 دیدگاه
 • شهرام عادلی
  خرداد 8, 1395در9:44 ق.ظ

  مایند مپ همیشه در زندگی و کار به من کمک زیادی کرده. از مقالات شما استفاده زیادی میکنم. خسته نباشید و لطفا ادامه بدید.

 • محمدرضا مرادى
  خرداد 8, 1395در10:08 ق.ظ

  بسيار مفيد و كاربردى بود
  حتماً اين نرم افزارهايى كه معرفى كرديد را به دانش آموزانم معرفى خواهم كرد.
  ممنون از شما

 • نگار رضوی
  خرداد 8, 1395در11:03 ق.ظ

  تشکر و سپاس فراوان از این مقاله بسیار ارزشمند و روشنگرانه، ممنون می شم اگه راهنمایی بفرمایید در رابطه با مسائل شخصیتی انسانها استفاده از چه شکل ها و رنگهایی و با چه ترکیبی کمک می کند به درک راحت تر و بهتر در مخاطب. آیا اصلا” چنین تفکیکی وجود دارد یا خیر؟ این سوال از این جهت برایم پیش آمده چون خودم با برخی شکل و رنگها در آموزش بهتر ارتباط می گیرم گفتم شاید دسته بندی خاصی وجود داشته باشد.

 • سید علی باقرپور
  خرداد 8, 1395در5:23 ب.ظ

  ممنون از توضیحات خوبتون استاد
  من از نرم افزار imindmap استفاده می کنم و بسیار راضی هستم

 • شهناز امیرحسینی
  خرداد 9, 1395در2:00 ب.ظ

  سلام و سپاس برای ارایه این مطالب . البته من هم با مایند مپ کار کردم نرم‌افزار افزار جالبیه. موفق باشید

 • پروانه فیض الهی
  خرداد 10, 1395در8:54 ق.ظ

  سلام
  مقاله بسیار جالبی بود، من خودم به شخصه چون خیلی علاقه زیادی به کارهای نرم افزاری ندارم اما نرم افزار i mind map به نظرم نرم افزار جالب و خوبی باید باشه . ممنون که معرفی کردید و سعی میکنم حتما ازش استفاده کنم.

  همیشه شاد و موفق و عالی باشید.

 • hossein moradi
  خرداد 10, 1395در10:54 ق.ظ

  هر تخصصی واقعا زیبایی های خوذش را دارد ممنون که دانش خود را در اختیار دیگران می گذارید

 • علیرضا آزاد
  خرداد 10, 1395در1:28 ب.ظ

  دورود بر شما استاد

  چه نتیجه گیری قشنگی داشتید در انتهای این مقاله.
  سپاسگزام
  سالم و تندرست باشید

 • صادق عباسی
  خرداد 10, 1395در2:15 ب.ظ

  سلام استاد روشنگر عزیز
  مطالب بسیار خوبی رو گفتید
  سایت بسیار زیبا و جذابی رو دارید
  ممنونم

 • جعفر معدنی
  خرداد 10, 1395در9:17 ب.ظ

  بابت این مقاله بسیار مفید و کاربردی سپاسگزارم. به نظر من این تکنیک می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی دانشجویان و حتی دانش آموزان بگذارد.امیدوارم به کمک شما این دو قشر از جامعه با این تکنیک بیشتر آشنا شوند.

دیدگاهی بفرستید