Top
رابط کاربری یا Ui چیست؟

رابط کاربری یا Ui چیست؟

اول لازم است بدانیم که UI درواقع از مخفف دو کلمه USER و INTERFACE تشکیل‌شده است. همان‌طور که می‌دانید این واژه به‌ظاهر اشاره دارد. وقتی از ظاهر یک وب‌سایت و یا اپلیکیشن صحبت می‌کنیم در حقیقت  منظورمان واسط یا معادل فارسي‌اش (رابط کاربری) است.

یکی از واژه‌های پرکاربرد که این روزها در دنیای وب  جلب‌توجه می‌کند رابط کاربری یا در معنای کامل‌تر طراحی رابط کاربری است.

وقتی برای راه‌اندازی یک وب‌سایت برنامه‌نویسی می‌کنیم و یا یک اپلیکیشن  طراحی می‌شود به کمک شکل ظاهری آن ما به آن برنامه‌نویسی دسترسی داریم وگرنه اگر همان کدهای نوشته‌شده را به‌صورت یک فایل در اختیار داشته باشیم احتمالاً هرگز برای ما مفید  نخواهد بود.

کلی فرمان‌های برنامه‌نویسی در قالب کدهای مختلف و بدون فایده. آنچه آن کدها را برای ما ملموس و کاربردی می‌کند درواقع شکل ظاهری است که برای وب‌سایت و یا اپلیکیشن طراحی می‌کنیم. مثلاً یک مستطیل برای دانلود انتخاب می‌کنیم و آن را با رنگ و یا قلم خاصی تزیین می‌کنیم و این برای تمام قسمت‌های وب‌سایت ما صادق است. یعنی تمام دسترسی ما به برنامه‌های نوشته‌شده و استفاده مفید از آنها از طریق ظاهری است که درواقع رابط کاربر با آن برنامه‌های نوشته‌شده است.

 

شاید به این موضوع کمتر توجه شده باشد اما همین که ما ابزاری داریم که می‌توانیم به کدهایمان دسترسی داشته باشیم و فرمان‌های مختلف را صادر کنیم اهمیت وجود این رابط کاربری را توضیح می‌دهد.

حال از زاویه دیگر نگاه کنیم

فرض کنیم بهترین برنامه نویسی را برای وبسایتمان در نظر داریم که انجام دهیم . با همه پیچیدگی‌های یک زبان برنامه نویسی اهم از کاربردهای مختلفی که از آن انتظار داریم و قابلیت صادر کردن فرمان‌های مختلف و متنوع  و یا از یک سامانه مدیریت محتوا مثل ورد پرس استفاده می‌کنیم. تعداد زیادی خطوط نوشته شده با زبان برنامه نویسی. برای کاربرد هرچه بهتر و ارايه آن به مخاطب به بهترین و حرفه‌ای ترین شکل ممکن باید برای ایجاد و طراحی رابط کاربری فکر کنیم و این موضوع در دنیای امروز یکی از مباحث داغ و البته جذاب به شمار می‌رود.

مخاطبان که در حقیقت کاربران واقعی و استفاده کنندگان نهایی از رابط کاربری هستند اگر چه شاید در ابتدا به این موضوع بی توجه باشند اما در واقع بیشترین قضاوت و نظر اولیه را درباره وبسایت ما از روی ظاهر انجام می‌دهند. این بخش در دنیای حرفه‌ای بسیار جدی  روي آن كار مي‌شود و البته تحقیقات بسیار زیادی برای بهبود ظاهر صورت گرفته است که نهایتا به خلق تجربه لذت بخش منجر خواهد شد.

درواقع یکی از اهداف دقیق طراحی رابط کاربری بهبود تجربه (ایجاد حس خوشایند ) کاربر در زمان استفاده از وبسایت و یا اپلیکیش ما است. این موضوع اگرچه در ابتدا ممکن است یک موضوع گرافیکی و البته هنری تلقی شود اما در حقیقت طراحی رابط کاربری آنقدر حرفه‌ای دنبال می‌شود که از جنبه صرفا هنری نمی‌توان به تنهایی این موضوع را بررسی کرد و رابط کاربری را طراحی کرد.

فاکتورهای فراوانی در رابط کاربری وجود دارد

که در دنیای مدرن امروزی دیگر کم کم به یک استاندارد تبدیل شده است.در زیر به چند فاکتور کلی در طراحی رابط کاربری اشاره خواهم کرد:

۱ – هدف اصلی وبسایت

۲ – تنوع و گستردگی اطلاعات قابل ارایه به مخاطب

۳ –  سرعت اینترنت کاربر نهایی

4 –   زمینه فعالیت وبسایت و یا اپلیکیشن

در ادامه به چند فاکتور مهم و البته جزیی‌تر توجه کنید:

۱ –گروه سنی مخاطب

2 – جنس مخاطب

۳- بودجه سفارش‌دهنده

۴- نوع سبک طراحی برای المان‌ها

البته موارد متنوع دیگری را می‌توان نام برد که بستگی به سلیقه سفارش دهنده و طراح و شرایط حاکم بین آنها می‌تواند بسیار متنوع باشد. البته که هر طراحی می‌تواند اولویت‌ها و موارد نام برده شده را تغییر دهد.

نباید فراموش کنیم با توجه به رشد سرسام‌آور تکنولوژی در دنیا و رقابتی که در داخل کشورمان بین شرکت‌های طراحی سایت و خدمات وب برای به روزرسانی و البته جذب مشتری‌های بزرگ‌تر  وجود دارد نمی‌توان رشدی همزمان را برای طراحی رابط کاربری مشاهده كرد.

به عقیده من سرعت پیشرفت در این زمینه در کشورمان بسیار کندتر از پیشرفت در استفاده از برنامه‌های جدیدتر و تکنولوژی‌های به روز‌تر است. این موضوع به عواملی همچون عدم اطلاع‌رسانی توسعه‌دهنده‌های وب برای وبمستران و یا کاربران نهایی وبسایت‌ها است. شاید بتوان عدم آگاهی برخی از این شرکت‌ها و کارشناسان از این علم پیشرفته و دستاورهای به دست آمده آن در دنیا را یک دلیل دیگر برای عدم توجه کافی به طراحی رابط کاربری دانست.

اگر چه در کشورمان شرکت‌ها و اشخاص کارشناس و بسیار با تجربه‌ای وجود دارند که شانه‌به شانه پیشرفت‌هاي دنیا حرکت می‌کنند ولی عقیده دارم که تلاش‌‌های بسیاری لازم است تا این رشته در بین توسعه دهندگان وب و طراحان رابط کاربری و صدالبته کاربران نهایی نهادینه شود و انتظارات معقول و بسیار حرفه‌ای از طراحی رابط کاربری جا بیافتد.

 

همانطور که گفته شد در دنیای پرسرعت و پیشرفته امروزی یکی از موضوعاتی که بسیار به آن پرداخته می‌شود موضوع طراحی رابط کاربری است. همراه این مقاله پیشنهاد دیدن یک فیلم از کنفرانس تد را به شما عزیزان دارم و در آن فیلم در مورد اهمیت توجه به طراحی رابط کاربری و ارتباط آن با خلق احساس لذت بخش در کاربر توضیح داده می‌شود و با مشاهده آن می‌تواند به بخشی از اهمیت این موضوع برای شرکت‌های بزرگ دنیا در صنعت اینترنت پی ببرید.

 

طراحان همیشه از ابزارهای مختلفی برای طراحی المان‌های خود استفاده می‌کردند و نرم‌افزارهای گرافیکی شرکت ادوبی یکی از پرکاربرترین آنها بوده است. مجموعه نرم افزارهای این شرکت جزو بهترین ابزارها برای یک طراح محسوب می‌شود اما تا همین چندماه پیش طراحان با مشکلات بسیاری روبرو بودند که ارتباط با نرم‌افزارهای خاص تبادل ببین چند نرم افزار تا ایجاد خروجی نهایی و اینکه یک نرم افزار اختصاصی برای این موضوع وجود نداشت کمی دچار زحمت می‌شدند و البته می‌توانست روی خلاقیت آنها نیز تاثیر بگذارد. اما مثل همیشه شرکت ادوبی بازهم در زاین زمینه پیشرو بود و نرم افزار طراحی تجربه کاربری را به بازار عرضه کرد که فقط با یکبار مشاهده فضای نرم افزار توسط طراحان می‌توان از قابلیت‌های متنوع و گام بزرگی که ادوبی برای پیشرفت در این زمینه برداشته است را مشاهده کرد.

اشتراک گذاری
بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید