Top
تجربه كاربری یا ux چيست ؟

تجربه كاربری یا ux چيست ؟

طراحی تجربه كاربری شامل چه مواردی می‌شود؟

اینترنت دنیای ما را متحول كرده است. این را قبول دارید؟دیگر تقریبا در مورد هر كاری  و موضوعی  ما از طریق اینترنت می‌توانیم وبسایت مفیدی پیدا كنیم و اطلاعات مورد نیاز و یا محصولات مورد نظرمان را تهیه كنیم. این موضوع در ایران نیز مستثنا نیست و افزایش قارچ گونه وبسایت‌های مختلف موید این مطلب است. اما یكی از المان‌هایی كه مزیت رقابتی مهمی محسوب می‌شود و با طراحی و گسترش آن، می‌توان بهترین نتایج را در بهبود  رضایت كاربر  گرفت  ، «طراحی تجربه كاربری» (user experience design) و یا  «طراحی كاربرد پذیری» (usability design) وبسایتمان است.

عنوان  مهمی كه این روزها  طرفداران بسیاری دارد و در ادامه به دنبال نتایجی  مثل ایجاد «كاربر وفادار» نیز است.

ياهو بهتر است يا گوگل ؟ مسئله اين نيست!

هدف توجه به جزئيات در طراحي است؛ تمام جزئيات

به اين مثال توجه كنيد: گوگل و ياهو سالانه ميليون‌ها دلار هزينه مي‌كند، كارشناسان متخصص را به خدمت مي‌گيرند و تست‌هاي مختلف انجام مي‌دهند  تا تجربه كاربر خود را بهبود ببخشند. دو عقيده كاملا متفاوت كه يكي سعي در ارائه حداكثر اطلاعات در يك صفحه و ديگري سعي در خلوت كردن صفحه و با ارائه مهمترين مزيت رقابتي خود در صفحه اول مي‌كوشد بقيه خدمات خود را در صفحات جانبي ارائه كند.
نظر شما چيست؟ كدام بهتر است؟ پاسخ‌ها حتما متفاوت است، اما هردو گمان مي‌كنند بهترين كار را انجام مي‌دهند. كارشناسان و متخصصان طراحي تجربه كاربري با مطالعه و تحقيق، اطلاعات و محتواي وبسايت‌ها را معماري مي‌كنند. نحوه چگونگي ارائه اطلاعات و مسير دسترسي آنها را با هدف ايجاد يك تجربه لذت بخش و يك خاطره خوب از وبسايت شما طراحي‌مي‌كند.

موضوع طراحی وبسایت برای مدیران وبسایت بسیار مهم است و اغلب سعی می‌شود نكات فراوانی در آن رعایت شود كه هر مدیر وبسایت بنابر اطلاعات خود و دانش و اطلاعاتی  كه طراح آن وبسایت دارد مواردی را لحاظ می‌كنند.

این موضوع شامل موضوعات گرافیكی می‌شود. چیزهایی مثل انتخاب رنگ غالب و رنگ مكمل، طراحی لوگو، لی آوت(چیدمان) منوها و صفحات، طراحی فوتر و جزئیات مربوط به آن و …. . همچنین در مواردی این موضوعات شامل : استراتژی نحوه دریافت اطلاعات، طراحی منوهای دریافت اطلاعات، طراحی وظایف كاربر، ایجاد ارتباط صمیمی با كاربر به واسطه شناخت نیازهای محتوایی(اطلاعاتي) وی.… .

در دنیای امروز با افزایش این جزئیات همانطور كه گفته شد رشته «طراحی تجربه كاربری»به این جزئیات می‌پردازد و به صورت كاملا حرفه‌ای و جزئی به تمام نكات در ارتباط با كاربر، وبسایت و ارتباط این دو با هم می‌پردازد.

در «طراحی تجربه كاربری» كتاب‌ها و مقالات زیادی منتشر شده است و در دنیای امروز اشخاص زیادی به صورت تخصصی به این موضوع خاص می پردازند، در ایران هم كارشناسان مختلفی به این مقوله می‌پردازند و هریك راهنمایی های مختلفی برای بهبود كاربردپذیری و بهبود تجربه كاربر دارند.

البته در كشورمان به نسبت بقیه دنیا به این موضوع كمتر پرداخته شده اما  مثل همیشه كارشناسانی هستند كه استاندارهای بسیار بالایی برای مطالب و آموزش‌های خود دارند و به نوعی می‌‌توانید روی آنها حساب كنید.

 

يك نسخه وجود ندارد

بهترين نسخه بررسي و توجه دائمي است

یكی از كلیدی ترین نكاتی كه توجه شما را به آن جلب می‌كنم این است كه؛ از آنجا كه ما با كابران مختلفی سروكار داریم و در هر لحظه این تنوع ارتباط در حال تغییر است نمی‌توان در مورد یك تغییر و ترفند خاص نظر صددرصدی داشت و نسخه واحدی برای همه صادر كرد و بگوییم مثلا فلان رنگ و یا فلان چیدمان بهترین نتیجه را در تمام وبسایت‌ها و با تمام مخاطبان دریافت می‌كند. هرگز چنین امكانی وجود ندارد كه ما یك درستورالعمل واحد صادر كنیم و بگوییم خب، وبسایت خود را اینچنین طراحی كنید و مطمئن باشید بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.

این موضوع بستگی زیادی به زمینه فعالیت وبسایت ، دایره مخاطبان، استراتژی های مدیران و … دارد كه باید با توجه به این موارد موضوع طراحی تجربه كاربری  پیگیری شود.

درباره رابط کاربری ( ui ) بیشتر بدانید ؟

اگرچه طراحی تجربه كاربری مختص به وبسایت نمی‌شود و در تولید محصول و اصولا هرچیزی كه طراحی می‌شود هم می‌شود. اما در اینجا ما فقط در خصوص طراحی تجربه كاربری مناسب وبسایت‌ها صحبت می‌كنیم.

همچنین برای اینكه به كاربردن  عبارت «طراحی تجربه كاربری » كمی طولانی به نظر می‌رسد به اختصار  از «ux» استفاده می‌كنیم.

در ادامه به بررسی یكی از مهمترین قوانین «ux»  برای نمونه  بررسی می‌شود كه با توجه به آنها می‌توانید  تجربه كاربری خود را بهبود ببخشید.

 

من را وادار به فکر کردن نکن!

طراحان  «ux» در یك مورد اساسی با هم اختلاف دارند و آن اینكه بعضی  براین عقیده هستند كه باید با كلیك‌های كمتری كاربر را به هدفش نزدیك كرد و به استناد قانون سه كلیك كه می‌گوید؛ كاربر شما باید با سه كلیك نهایتا به هدف خود برسد، از طراحی مسیر با كلیك‌های بیشتر از ۳ خودداری کنید.

گروه دوم نیز بر این عقیده هستند كه شما می‌توانید از كاربر انتظاركلیك‌های بیشتر از ۳ تا داشته باشید در صورتی كه كاربر در مورد این كلیك‌ها نیازی به فكر كردن نداشته باشد. به معنای دقیق‌تر آنقدر مسیر و هدف برای كاربر واضح است كه كاربر به تعداد كلیك‌ها فكر نمی‌كند و به هیچ وجه ذهنش مشوش و سردرگم نمی‌شود. در این حالت شما می‌توانید انتظار داشته باشید كه كاربر شما را تا چندین صفحه و مسیرهای طولانی تر از معمول دنبال كند و همچنان از سایت خارج نشود و از آن لذت ببرد.

اما به عقیده من در مواقع مختلف می‌توان از هر دو روش در مواقع لازم استفاده كرد. بستگی به استراتژی‌های ارائه محتوا ، استراتژی بازاریابی و… شما می‌توانید ، از روش‌های متغیر استفاده كنید.

این قانون و همچنین قوانین تكمیلی و استاندارد دیگری كه در دنیای  «ux» بارها و بارها تست شده‌اند در كارگاهی تحت عنوان طراحی تجربه كاربر در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت.

 

اشتراک گذاری
بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید