Top

برای رفاقت با مخاطب چه‌کنیم ؟

برای رفاقت با مخاطب چه‌کنیم؟

ارتباط موثر با مخاطب چه تاثیری بر کسب و کارمان دارد؟

بین این همه رقیب و انتخاب، مخاطب ما چرا باید ما را انتخاب کند؟

ما در این زمینه‌ها چه کمکی می‌توانیم به شما کنیم؟

 

در این مقاله سعی می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم؛

مي‌دانيم كه در عصر انفجار اطلاعات زندگي مي‌كنيم. مي‌توان گفت در تمامي زمينه‌ها از اطلاعات اشباع شده‌ايم. در كتاب «داده‌هاي ديدني» به آن اشاره كردم. همچنين نيز اين توليد و گسترش اطلاعات با سرعت حيرت انگيزي ادامه دارد و براي رشد آن محدوده مشخصي را نيز نمي‌توان تصور كرد.

به همين خاطر است كه در عصر انفجار اطلاعات «توجه» مخاطب فاكتور كميابي است. تمام رسانه‌هاي دنيا با همه ابزارهاي تبليغاتي سعي در جلب توجه مخاطب دارند. اما هر مخاطب از  مقدار مشخصي از «تمركز» و «توجه» در مواجه با انبوه تبليغات و اطلاعات پيرامون خود برخوردار است.

آمار دقيقي از سرعت توليد محتوا در كشورمان وجود ندارد، اما با يك گشت حرفه‌اي در بازار كسب‌وكارهاي نوپا، سايت‌هاي توليد محتوا و… با انواع و اقسام خدمات و سرويس‌ها مواجه خواهيم بود كه هركدام بخشي از مشكلات كاربران و مخاطبان فضاي وب را حل مي‌كنند.اين سايت‌ها خدمات مفيدي هم ارائه مي‌كنند، اما از سوي مخاطبان به اندازه كافي به آنها توجه نمي‌شود. اين سايت‌ها تبليغات هم مي‌كنند، اما ديده‌نمي‌شوند. اين همه خدمات خوب بر بستر حرفه‌اي كه گاهي از خدمات مشابه بين‌المللي هم بهتر هستند، اما به اندازه‌اي كه انتظار دارند بازخورد مثبت ندارند.

انگار يك مشكلي در ارتباط آنها با مخاطبانشان وجود دارد. صاحبان اين سايت‌ها و كسب‌وكارها ‌در صحبت‌هايي كه معمولا با هم داريم، هميشه از سختي  به اصطلاح جا افتادن در بازار مي‌گويند.

ما هرگز وعده، آساني و ارائه معجون موفقيت و ميانبر نمي‌دهيم، اما يك مشكل اساسي وجود دارد كه بايد توسط وبسايت‌ها درك شود.

كسب توجه و تمركز مخاطب با تكيه بر ارتباط موثر با مخاطب ناديدني(مخاطب وبسايت) از طریق طراحی تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری و ارائه تصویری و جذاب محتوا (اینفوگرافیک).

به من نگاه كن واسه يه لحظه

«توجه اقتصادي» واژه نسبتا جديدي است، لطفا به آن توجه كنيد

«توجه اقتصادي» يعني بايد منفعتي براي مخاطب ايجاد كنيد تا به شما توجه كند. به عبارت ديگر محتوابي شما بايد ارزش «توجه» را داشته باشد. مارك اسميسيكلاس، بازارياب برجسته كانادايي در كتاب قدرت اينفوگرافيك مي‌نويسد كه «توجه اقتصادي» فاكتور كليدي جذب مخاطبان است. تحقيقات نشان داده كه كاربران وب بين 3 تا 7 ثانيه تصميم مي‌گيرند كه در صفحه‌اي كه پيش رويشان است بمانند و ادامه دهند و يا اينكه با بستن صفحه سراغ صفحه ديگر بروند. عجيب‌تر اينكه هر كاربر فقط حدود 20 درصد محتواي ارائه شده در يك صفحه را ملاحظه مي‌كند. مگر اينكه احساس كند اين صفحه از هزاران انتخاب ديگري كه مي‌تواند داشته باشد ارزشمندتر است. به بيان ساده‌تر اينكه اگر محتواي ارزشمند و مفيدي داريم بايد طوري آن را ارائه كنيم كه بتوانيم ذهن مخاطب را در چند ثانيه درگير اصل ماجرا كنيم.

جادوي سئو و كلمات كليدي بعد از ديده شدن

در دنياي امروز گوگل بسياري از كارهاي مربوط به توليد محتواي جهت دار يا مطابق سليقه مخاطب را آسان كرده است و شما با ابزارهاي متنوعي مي‌توانيد آن چيزي را توليد كنيد كه مخاطب شما نياز دارد. اما رقباي شما هم همين كار را انجام مي‌دهند. حتما از زبان يك سئوكار حرفه‌اي شنيده‌ايد كه بهترين سئو، محتواي ارزشمند است (محتوا پادشاه است). من هم با اين جمله كاملا موافقم اما چيزي كه در طي سال‌ها تجربه دريافته‌ام اين است كه اول شما بايد ديده شويد سپس محتواي بي نظير خود را ارائه كنيد.

ديگر دوران این جملات تبليغی که؛  با ما رتبه اول و دوم باشيد، تكراري شده است. تحقيقات نشان مي‌دهد، ابتدا مخاطب بايد براي محتواي شما وقت بگذارد، ابتدا بايد به مقاله شما نگاه كند، ابتدا بايد ذهن مخاطب خود را درگير كنيد و يك حداقل تمركزي بوجود آوريد و در ادامه اميدوار باشيد برداشت درستي از محتواي شما داشته باشد.

فقط پرگويي؟ نه هرگز

سرمايه‌گذاري بر تمركز يعني با تمام توان جلب«توجه» صحیح كنيم

به اين جمله به صورت مثبت نگاه كنيد. اگر بپذيريم كه مخاطب امروز توجه و تمركز كمتري نسبت به سال‌هاي قبل از تكنولوژي دارد (حدود سال 2000 ميلادي) و اصولا آدمهاي عصر ما با چالش چندكارگي درگير هستند به اين معني كه همزمان كه مقاله ما را در مقابل خود و روي موبايل چك مي‌كنند، ممكن است با همكار خود نيز سرگرم گپ زدن باشند و اگر روي كامپيوتر دسكتاپ خود مقاله را مي‌خوانند احتما شبكه اجتماعي تلگرام هم باز است و نوتيفيكيشن‌ها را يكي در ميان مي‌بيند  و يا جواب مي‌دهند.

 با تنظيم محتواي خود و معماري اطلاعات به سبك گزارش نويسان روزنامه‌نگار مي‌توانيد اين شيريني دنبال كردن مطالب را بيشر كنيد. با طراحي و تدارك يك اينفوگرافيك مي‌توانيد اطلاعاتتان را طراحي كنيد و به صورت تصویری رائه کنید که قابلیت به اشتراک‌گذاری بیشتری نسبت به متن هم دارد.  به طرق مختلف مي‌توانيد از ابزارهاي گرافيكي كمك بگيريد و محتواي خود را به صورت يك چكش بصري درآوريد. در مقاله اهميت بصري سازي اطلاعات به صورت مفصل در اين زمينه توضيح داده‌ام.

حالا ميز پذيرايي را طراحي كنيد

نحوه ارائه هرچيز اهميت آن را مشخص مي‌كند

محتواي خود را طراحي كرديد و آن را به بهترين شكل، هم از نظر جلب توجه و تمركز مخاطب براي دنبال كردن آن و هم كمك گرفتن از اينفوگرافيك براي بخاطر سپاري بهتر و موفق‌تر براي دنبال كننده آماده كرديد.حتما  براي بهترين محتوا و بهترين طراحي اطلاعاتي كه انجام داده‌ايد حتما بستر مناسبي براي ارائه و انتشار آن در نظر گرفته‌ايد اما نكته كليدي ديگر اين است كه بستر ارائه محتوا نيز نياز به طراحي دارد. در دنياي مدرن امروزي طراحي  تجربه كاربر يا (use experience design  )

اهميت ويژه‌اي دارد. فكر كردن و طراحي جزئيات براي اينكه بهترين حس و رضايت را در مخاطب خود ايجاد كنيد. اين موضوع از جنبه ديگري نيز اهميت دارد و آن اينكه وقتي مخاطب شما مثلا در وبسايت شما احساس خوبي داشته باشد و بتوانيد در او حس رضايت، حس اعتماد، حس دوستانه بودن، حس آسان بودن دستيابي به اطلاعات مورد نياز  را ايجاد كنيد احتمال تبديل شدن يك بازديد كننده به يك مشتري را  بالا مي‌بريد. مي‌دانيد كه نرخ تبديل بازديد كننده به مشتري يكي از دغدغه‌هاي وبمستران و مديران محتوا است و اگر چه در اغلب موارد سعي مي‌شود با تكنيك و ترفند اين موارد آموزش داده شود و پيگيري شود ولي من هميشه به اين سوال كه، چطور  بهترين تجربه را براي كاربر ايجاد كنيم و طراحي عالي براي يك وبسايت چگونه است؟ با يك دستو العمل ساده پاسخ مي‌دهم:

براي خلق بهترين تجربه براي كاربر : محتوا و مسيرها را طوري طراحي و معماري كنيد كه كاربر كمترين نياز را به فكر كردن داشته باشد. يعني كاملا ساده و آسان و به دور از هر پيچيدگي، مخاطب به اطلاعات دسترسي داشته باشد و در عين حال احساس كند اطلاعات دسته‌اول و خاص و قابل استناد كسب كرده است.

براي خلق بهترين رابط كاربري( use interface )  :

قبل از توصيه براي خلق بهترين رابط كاربري لازم است كمي اين موضوع را ساده‌تر كنيم. رابط كاربري يا همان ظاهر يك وبسايت و يا اپليكيشن كه شامل كليدها، منوها و صفحاتي است كه ما را به سمت اطلاعات هدايت مي‌كند. بنابراين همه چيزهايي كه با چشم مي‌بينيم مربوط است به رابط كاربري و بايد اين موارد ديدني كاملا در جهت واضح‌تر شدن پيام ما باشد. مثلا ما نمي‌توانيم در وبسايتمان در زمينه پوشاك و كالاي كودك فعاليت كنيم و رنگ غالب در وبسايت را سياه انتخاب كنيم و يا نمي‌توانيم در زمينه فروش تكنولوژي دوربين‌هاي مدار بسته فعاليت كنيم و فونت غالب در وبسايتمان نستعليق باشد. اين موارد در يك راستا و در يك هدف نيستند و مخاطب را سردرگم مي‌كنند. انتخاب رنگ، ترکیب استفاده از رنگ، انتخاب فونت و سايز آنها، نوع طراحي تخت و يا…. (در مقاله انواع طراحي براي وبسايت‌ها مفصل گفته‌ام) جزئيات بسيار مهم هستند كه بايد در شخصيت پردازي، پرسونال برندينگ، اتيكت خودمان به عنوان مدير سايت و يا شخصيت برندي كه ارائه مي‌كنيم، مورد توجه قرار گيرد.

در پايان اين توصيه‌ها يك نكته حياتي وجود دارد و اينكه هيچ نكته بي هدفي نبايد در وبسايت وجود داشته باشد، به اين معني كه بايد براي تمام جزئيات ظاهري و ايجاد دسترسي به اطلاعات و كلا تمام مواردي كه يك كاربر در سايت شما با آن روبرو مي‌شود دليل داشته باشيد. دليل شما بايد از يك قانون و يك اصل اثبات شده پيروي كند و يا اينكه نتيجه آزمايش‌هاي شخصي شما براي مخاطبان خود باشد. چرا كه بعضي مواقع (موارد معدود)پيش مي‌آيد كه قوانين با آزمايش‌هاي ما در يك راستا نيستند. اما مهم اين است كه ما براي تمام جزئيات موجود در وبسايتمان دليل داشته باشيم. هيچ نكته معمولي وجود ندارد.

انعطاف مثل ژيمناستيك

حتي بهترين طراحي‌ها هم نيازمند بازبيني هستند

شايد در اينجا  لازم است كه اشاره كنم بعضي مواقع ما بهترين طراحي براي براي محتوايمان انجام مي‌دهيم، اما اين طراحي با بستر مناسب ما كه همان وبسايتمان است همراستا و همسو نيستند. هركدام به تنهايي طراحي‌هاي مطلوبي محسوب مي‌شوند اما وقتي محتواي خود را در ظرف خود مي‌ريزيد يك تركيب ناهمگون و البته زشت مي‌شود. من در كار مشاوره بسيار با مواردي مواجه شده‌ام كه يك مدير سايت قالب سايت را در ابتدا با يك طراح حرفه‌اي به گونه‌اي كاملا حرفه‌اي طراحي كرده است. اما سال‌ها از اين موضوع مي‌گذرد و آن طراحي  درست است كه در زمان خود بسيار مناسب بوده اما امروزه با محتوايي كه قرار است ارائه كنيم و نوع طراحي كه درنظر گرفته‌ايم همخواني ندارد. ريديزاين يا بازطراحي چند مزيت به همراه دارد. اول اينكه اصطلاحا باگ‌هاي طراحي يا ريز مشكلات قبلي را مي‌توان در آن برطرف كرد و دوم اينكه  با توجه به نياز مخاطب و توجه به بازار و البته محتواي تهيه شده مي‌توان هماهنگي ايجاد كرد كه باعث  همپوشاني بيشتر مي‌شود و هر هركدام به بهبود ارائه ديگري كمك مي‌كند.

همدلي از همزباني بهتر

اطلاعات تعاملي كليد ارتباط موثر  با مخاطب

در گذشته كه گردش اطلاعات به سرعت امروز نبود و اطلاعات خاص محدود به اشخاص خاص بود يك شخص محتوايي را توليد مي‌كرد و بقيه تا مدت‌ها از آن اطلاعات به عنوان مرجع ياد مي‌كردند و اين مراجع اينقدر تعداشان کم بود كه داشتن هركدامشان يك مزيت بزرگ محسوب مي‌شد. اما امروزه محتوا مدام در حال تغيير به سمت تكامل و بهبودي است. به اين معني كه هيچ فرمول طلايي در يك زمينه وجود ندارد كه بتوان با آن، محتوا توليد كرد و هميشه بهترين هم بود. اتفاقا يكي از رموز تهيه اطلاعات و محتواي بي نظير  پيوسته به روز كردن ديتا و البته ايجاد روشي براي تعامل بين اطلاعات موجود و نياز مشتريان است. به اين معني كه هرچه شما در تدارك محتوا  به نيازهاي مخاطب خود توجه كنيد و اطلاعات را بر اساس نياز مخاطب خود معماري كنيد مي‌توانيد به، كاربردي بودن آن مطمئن‌تر باشيد. هميشه در تهيه اطلاعات روشي را تدارك ببينيد كه بازبيني اطلاعات و معماري مجدد محتوا امكان‌پذير باشد. تعامل با مخاطب و تاثير متعادل كننده آن بر روي محتوا يك كليد و يك راز پنهان نيست ولي با اينكه اين مورد هميشه از طرف من به مشتريان سفارش مي‌شود اما چگونگي به كارگرفتن آن نيز هميشه براي آنها سخت است.  چرا كه به محض قرار گيري در يك فضاي اطمينان بخش و يك تعادل نسبي در توليد  محتوا همه ما گرايش به سمت يكنواختي داريم و پويايي و تعامل ديگر اولويت اول ما نيست.

در اينجا يكبار ديگر تاكيد مي‌كنم حتي بهترين محتوا و مهمترين اطلاعات ما تا زماني كه به اندازه‌ كافي مورد توجه و مطالعه قرار نگيرند، كمترين  تاثير مثبت را خواهند داشت. حال تصور كنيد اين اطلاعات عالي و دسته‌اول با تكنيك‌هاي اينفوگرافيك، دسته بندي و سپس با بسته‌بندي بسيار عالي و بي‌نظير در بستري مناسب و متناسب نيز به صورت اينفوگرافيك‌هاي اينتراكتيو و يا موشن گرافيك و يا روش‌هاي جذاب ديگر  ارائه شوند. تبريك مي‌گويم شما با اين روش، بيشترين انتقال اطلاعات را با بهترين روش ماندگاري در خاطر ايجاد كرده‌ايد.

داشتن يك ماكت(الگو) و ساختار براي طراحي اطلاعات الزامي است

تكنيك‌هاي انتقال اطلاعات در دنياي امروز اهميت ويژه‌اي دارد. اول اينكه انسان موجودي بصري است و بيشترين درصد دريافت اطلاعات از طريق چشم  انسان است. به لحاظ ساختار بينايي و مغز انسان به خاطر آوري مطالب ديده شده بهتر از روش هاي ديگر ورودي ذهن است. تصور كنيد براي رفتن به نشاني يك گالري هنري در تهران گاهي ممكن است تا 2 خط تكست را در خاطر نگه داريد و يا روي كاغذ بنويسيد، حال اگر اين نشاني را به صورت كروكي و با چند خط و ساده شكل خيابان و ميدان كشيده شود احتمالا به مراتب به خاطر سپاري و درك آن راحت‌تر است. اين موضوع از نظر علمي كاملا ثابت شده است و آزمايش‌هاي متعددي در اين زمينه صورت گرفته است. گاهي با رعايت چند نكته ساده مي‌توانيد اطلاعاتتان را تفكيك كنيد، نكته اصلي آن را استخراج كنيد، از آن نتيجه‌گيري كنيد و البته ساده‌سازي هم در كنار آن انجام دهيد. در مقاله ساده‌سازي روش‌هاي ساده‌اي را برشمرده‌ايم كه مي‌توانيد با بكارگيري آنها از پيچيدگي مطالب كم كنيد و در عوض توجه و تمركز را در عمق محتوا را از مخاطب انتظار داشته باشيد.

داشت و برداشت

جمع بندي و نتيجه گيري

ما در اين وبسايت،به 3 موضوع اساسي  مي‌پردازيم.

اول : تبديل اطلاعات به اينفوگرافيك

گاهي به تصويرسازي نياز است، گاهي با نمودار و گراف، گاهي تقسيم بندي مطالب به تفكيك رنگ، گاهي اضافه كردن فيلم و عكس و يا صوت به مطلب. در واقع ديداري سازي اطلاعات و طراحي اطلاعات.

دنياي اينفوگرافيك‌ها بسيار جذاب و متنوع است. در كتاب «داده‌هاي ديدني» سعي كرده‌ام بخشي از اين خلاء اطلاعاتي را براي افراد غير متخصص جامعه روشن كنم . اين كتاب را مي‌توانيد در اين صفحه تهيه كنيد و البته با توجه به استقبال بسيار خوب از اين كتاب و سبك ارائه‌اي كه براي آن طراحي كرديم، كتاب هرسال بروزرساني

.

دوم: طراحي تجربه كاربري

به وسيله  تهيه استراتژي‌هاي مشخص و تست شده براي دستيابي به هدف؛ بهبود تجربه كاربري. به عقيده من تجربه كاربري چند هدف مشخص دارد: ايجاد حس دوستانه، قابل اعتماد، به روز و مقرون‌به صرفه و دسترسي ساده به اطلاعات و بخش‌هاي مختلف سايت.  بخشي از اين اهداف با تست‌هاي شبيه‌سازي شده و معادل واقعيت به دست مي‌آيد. برخي ديگر با ابزارهاي تحليلي كه در دنيا تعدادشان روزبه‌روز  در حال گسترش و تنوع است، محقق مي‌شود. اما با افزايش تعداد وبسايت‌هاي پربازديد و گسترش اينترنت  در زير پوست فرهنگ اجتماع براي ايجاد مزيت  رقابتي و موفقيت راهي جز توجه پيوسته به موضوع تجربه كاربري و بهبود آن نداريم. اگرچه در اين زمينه هم معتقديم فعاليت‌هاي مفيد بسيار انجام شده است اما هنوز راه بسيار طولاني تا استانداردهاي روز دنيا داريم.

سوم: طراحي رابط كاربري.(ظاهر وبسايت و يا اپليكيشن)

تقريبا همه مي‌دانيم اگر از ظاهر يك وبسايت خوشمان نيايد، احتمالا هرگز ديگر به آن سر نمي زنيم و همچنين هرگز به اطلاعات آن اعتماد نداريم. اهميت طراحي ظاهر و گرافيك به قدري است كه شركت‌هاي معتبر سالانه ميليون‌ها دلار صرف تحقيقات مي‌كنند كه متوجه شوند كه تغييرات هرچند كوچك چه تاثيري بر قضاوت كاربر مي‌گذارد. د اين زمينه هم هرچند تلاش‌هاي بسيار خوبي در زمينه طراحي رابط كاربري در كشورمان صورت گرفته است،اما به نظر مي‌رسد به اندازه اهميت اين موضوع  به آن پرداخته نشده است. ما در اين وبسايت سعي كرده‌ايم اطلاعات روز دنيا را با تجربه طراحان بومي تركيب كنيم. سطح گرافيك وبسايت‌هاي ايراني مي‌تواند يك الگوي حرفه‌اي براي كشورهاي منطقه باشد، اگر چه اغلب وبسايت‌هاي ايراني از برخورداري از حداقل زيبايي و توجه به گرافيك مناسب محروم هستند ولي اين نگرش توسط استارتاپ‌هاي نو و افراد حرفه‌اي در حال تغيير است. با نيم‌نگاهي به صادرات خدمات طراحي رابط كاربري بايد بگوييم كه اين موضوع را كاملا جدي گرفته‌ايم.

اشتراک گذاری
بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید