Top
اينفوگرافيك چيست؟

اينفوگرافيك چيست؟

کلمه اينفوگرافيك از تركيب دو واژه اينفورميشن يا اطلاعات و گرافيك يا تصوير تشكيل شده است. INFORMATION&GRAPHIC

مغز انسان ماهيت بصري دارد. به اين معنا كه اصولا با تصاوير ارتباط بهتر و عميق‌تري برقرار مي‌كند و اصولا مغز انسان درك ساده تري از موضوعات تصويري دارد. در مقايسه با روشهاي ديگر ادراكات كه به يك معنا آنها هم در نهايت با تبديل شدن به تصوير ذهني به خاطر سپرده مي‌شوند.

وقتي ما محتوايي (خبر، اطلاعات، دانش و …) را با كمك تصوير منتقل مي‌كنيم مي‌توانيم اميدوار باشيم كه بهتر درك مي‌شود و البته بهتر به خاطر آورده مي‌شود.

بنابراين ما هرچه بكوشيم مفاهيم خود را از طريق تصويري منتقل كنيم مي‌توانيم اميدوارتر باشيم كه بهتر فهميده و درك مي‌شوند و البته به خاطر آوري آنها ساده تراست. اين نكته كليدي  بازگو كننده اهميت اينفوگرافيك و تصوير در انتقال پيام‌هاي ماست.

همانطور كه مي‌دانيم ما در عصر  تكنولوژي  با توجه به فوران اطلاعات و دانش، ما در حال غرق شدن در ديتا هستيم.

ما در اين دوره اصطلاحا از اطلاعات اشباه شده‌ايم. براي اينكه در اين انبوه اطلاعات و مفاهيمي كه در هر حيطه‌اي ما را دربرگرفته است، سردرگم نشويم بايد از روشهاي بهينه براي درك بهتر آنچه پيرامون ما مي‌گذرد استفاده كنيم.

همچنين ما در زندگي روزانه خود در مواردي نياز داريم مفاهيم مهمي را به ديگران منتقل كنيم. مثلا به كارمندان خود اهداف شركت را به گونه‌اي مناسب يادآور شويم ، همراه با انتقال حس خوب و البته طوري كه در خاطر آنها بماند. ممكن است بخواهيم به مديران رده بالاي خود گزارشي از فعاليت‌ها و عملكرمان بدهيم. كه با همه پيچيدگي و البته خسته كنندگي كه اين گونه گزارشهاي با فرمت امروزي دارند، اينفوگرافيك مي‌تواند يك روش ارائه عالي محسوب شود.

و يا ممكن است نياز باشد

واحد بازاريابي استراتژي شركت را براي مشتريان بازگو كند.

هيات مديره برنامه‌هاي مديريتي را براي سهامداران توضيح دهد.

واحد فروش در مورد خدمات پس از فروش و نحوه صحيح استفاده از محصول  مواردي را به مخاطبان  يادآوري كند.

شايد هم نياز باشد مشتريان شما بتوانند بايك تصوير محصول شما را در مقايسه با رقبا ارزيابي كنند.

اين يك توصيه يا پيشنهاد از روي هيجان زدگي نيست. واقعيت بازار روبه رشد ايران منهاي ركود اخير مويد اين مطلب است.

يك جستجوي ساده در گوگل ترند

GOOGLE(trends)

نشان از رشد چند صد برابري جستجوي اين كلمه در اينترنت دارد و البته  اين رشد شامل ايران هم مي‌شود و متاسفانه اين اتفاق اغلب در تهران مي‌افتد و در شهرهاي ديگر بسيار بسيار كمتراز تهران است.

اين در حالي است كه ايران در آستانه ورود به كشورهاي در حال توسعه و همچنين شتاب  گسترش علم و آگاهي هاي عمومي، نياز به استفاده از اينفوگرافي

اينفوگرافيك يكي از ابزارهايي است كه امروزه كاربرد فراوان پيدا كرده و در دنياي مدرن تقريبا در همه حوزه ها به كار گرفته مي‌شود. اتفاقا  اين كاربرد همه جانبه و شگفت انگيز در ايران هم در حال رونق و پيشرفت است. فعالين و علاقمندان اين حوزه روز به روز بيشتر مي‌شوند.

يكي از دلايل نوشتن اين مقاله هم آشنايي علاقمندان با مفاهيم و اصطلاحات اينفوگرافيك است.

جمله معروفي در قديم (با توجه به سرعت پيشرفت بشر قديم ديگر به معناي 50 سال قبل نيست و منظور همين 10 سال پيش است) وجود داشت با اين مضمون كه داشتن اطلاعات قدرت است، اما اين عبارت ديگر معناي خود را از دست داده است. چرا كه اطلاعات ديگر در  اختيار اشخاص خاص و يا منابع خاصي نيست، تقريبا در هر حوزه‌اي مي‌توان با مراجعه به اينترنت و كتابخانه‌هاي مجازي دنيا به اطلاعات ناب و به روز دست پيدا كرد. اتفاقا اين اطلاعات آنقدر فراوان و در دسترس هستند كه انسان امروزي از حجم انبوه اطلاعات به ستوه آمده است.

بنابراين چيزي كه امروزه اهميت بيشتري از اطلاعات دارد چگونگي استفاده از اطلاعات است. من به آن مي‌گويم: دسته بندي و بسته‌بندي اطلاعات. موضوعي كه اينفوگرافيك به آن مي‌پردازد.

 

به يك مثال توجه كنيد: فرض كنيد شما قرار است به يك آدرس مراجعه كنيد. در كشور ما ممكن است بعضي از آدرس‌ها بيش از 10 كلمه و يا حدود 2 خط باشد، كه به خاطر سپاري آن با يك نگاه معمولا اتفاق نمي‌افتد و تا رسيدن به آدرس مورد نظر چندين بار جملات را مرور كنيد.

شايد به خاطر سپاري اين كلمات مخصوصا براي بار اول كمي مشكل باشد اما به محض ديدن آدرس به صورت تصويري (كروكي)كار بسيار ساده‌تر از حالت قبلي مي‌شود.

همه ما روزانه با اطلاعات فراواني سروكار داريم و در بسياري مواقع نياز داريم اين اطلاعات را به ديگران منتقل كنيم.

ديداري سازي اطلاعات يا تصويري كردن اطلاعات (داده نگاره، اطلاع نگاره و …) راهي است كه مي‌توانيم به سادگي مفاهيم حتي چند وجهي و پيچيده را به تصوير كشيد و درك آنها را آسان كرد.

يكي از بهترين مثال‌ها كه در اين زمينه وجود دارد و در تمام دنيا به نام اولين اينفوگرافيك با مفهوم امروزي شناخته مي‌شود، اينفوگرافيك مهندس ژوزف مينارد است. اينفوگرافيكي كه مهندس فرانسوي با اطلاعات خود سعي كرده چند فاكتور كليدي و مهم در جنگ‌هاي آن زمان را به تصوير بكشد. در تصويري كه مشاهده مي‌كنيد ناپلئون همزمان مي‌توانست تعداد زخمي‌ها و تلفات را بر اساس دماي هوا، مكاني كه جنگ‌ها اتفاق افتاده و مقدار آذوقه و داروي همراه لشكريان خود را در يك تصوير ببيند. اين تصوير به نظر من و اغلب كارشناسان يكي از بي‌نظير ترين اينفوگرافيك‌ها معاصر مي‌باشد. اين اينفوگرافيك براي زمان خود تقريبا يك شاهكار محسوب مي‌شده است. و هم اكنون هم بسياري از مدرسان و كارشناسان در سراسر دنيا از اين تصوير در تدريس‌هاي خود و طرح‌مثال‌هاي مشابه براي آموزش استفاده مي‌كنند.

يكي از بهترين استفاده ها از اينفوگرافيك هم درك روابط پنهان بين اطلاعات موجود است.

يك مثال جالب در اين زمينه، اينفوگرافيك پرستار انگليسي بود كه با رسم چاه‌هاي آب و مسير فاضلاب هاي شهر لندن به كشف راز آلودگي چاه آلوده به ويروس وبا دست پيداكرد كه با به تصوير كشيدن دقيق ماجرا توانست از ملكه انگليس درخواست پول كند و براي اصلاح مسير فاضلاب و در نتيجه نجات جان مردم اقدام كرد.

 

 

دنياي امروز دنياي بدون متن و خواندن

فقط تصوير و حركت

همانطور كه مي‌دانيم نقشه ذهني «مايند مپ»  يكي از روشهاي كاربردي و مهم در درك و فهم سريع اطلاعات و مفاهيم پيچيده است.

اما اينكه چطور يك مايند مپ مفيد و موثر تهيه كنيم نياز به كمي دقت دارد. اگر اطلاعات و نحوه قرارگيري آنها از يك زنجيره منطقي و پذيرفته شده پيروي كند مي‌توانيم اميدوار باشيم كه به خاطر سپاري و به خاطر آوري مطالب آن به مقدار زيادي بهبود يافته است.

يك مثال ساده: اگر شما درمورد اجزاي تشكيل دهنده اتومبيل نقشه ذهني تهيه مي‌كنيد.اگر نقشه قرار گيري قطعات را به شكل يك انسان تصوير كنيد و قطعات مهم را به  قلب و مغر انسان و ابزار كنترلي و دفاعي را به دست و پاي اين انسان خيالي تشبيه كنيم حتما نتيجه بهتري خواهيم گرفت.

بهترين شكل يادگيري، ياد دادن است

همچنين مي‌دانيم كه بهترين نوع يادگيري، نوعي از يادگيري محسوب مي‌شود كه شخص با اين ديد كه قرار است اين آموزش را به شخص ديگري ياد بدهد مي‌آموزد.

مثلا وقتي ما در حال ساخت مايند مپ هستيم بايد با اين ديد كه قرار است ساختن و تشكيل اين مايند مپ را به ديگري آموزش دهيم آن را تهيه كنيم.

 

 

اينفوگرافيك ها به دو دسته كلي بر اساس محتوا و فرم تقسيم مي‌شوند.

همچنين اينفوگرافيك بر اساس محتوا: خبري و اطلاع رسان يا داده نما

و بر اساس گرافيك و فرم: ايستا، برهم كنشي و چند رسانه‌اي تقسيم مي‌شود.

 

مشخصات يك اينفوگرافيك خوب از لحاظ گرافيك :

1 – اينفوگرافيك بايد هدف داشته باشد. به اين معني كه بايد در پايان طراحي اينفوگرافيك هدف اينفو در يك جمله مشخص باشد. (مثلا در صورت همكاري مردم با مسئولين، آلودگي هوا قابل كنترل است.)

2 – اينفوگرافيك بايد روايت گر داستان باشد، در نحوه قرار گيري اطلاعات بتواند همگام با محتوا به روايت داستان بپردازد.

3 نتيجه گيري در موارد خاص وگرنه نتيجه آن بر اساس دريافت مخاطب مختلف خواهد بود.

4 – اينفوگرافيك بايد معتبر باشد، هرچه مي‌توانيد از منابع آن مطمئن باشد. در صورت اجبار منابع خود را درك كنيد.

 

چطور اينفوگرافيك هايمان را بسازيم؟

پيشتر با كاربردهاي اينفوگرافيك آشنا شديم. در مورد نحوه توليد اينفوگرافيك بايد بدانيد كه اين چالش خيلي از كسب‌و كار هاي دنياست. در تمام موارد شركت‌ها بين ايجاد يك آتليه طراحي و برون سپاري كار طراحي مردد . من در هر مشاوره به شركت‌ها براي رسيدن به اين پاسخ چند سوال مطرح مي‌كنم.

در اين مورد بايد بدانيم كه آيا مدل ذهني مديريت مجموعه و مدل كسب و كار مورد نظر، چقدر اينفوگرافيك را مي‌شناسد و به قدرت‌ها و قابليت‌هاي آن واقف است. در برخي موارد نياز به برگزاري كارگاه‌هايي در سطح شركت به منظور آشنايي كارمندان، مديران وكارمندان فروش، مسئولان بازاريابي، مسئولان روابط‌عمومي و مديران اجرايي با قابليت‌ها و كاربردهاي اينفوگرافيك داريم.

مديران بايد بدانند كه آيا اينفوگرافيك قرار است بخشي از فرايند انتقال و گردش اطلاعات درون سازماني و ارتباط با مشتري باشد يا به چند اينفوگرافيك در موضوعات خاص كفايت مي‌كند.

همچنين بايد بدانيم كه در چه مواقعي سطح اطلاعات با پيچيدگي قابل توجهي همراه است كه در اين صورت درك و تفهيم روابط بين اطلاعات نياز به يك كارشناس طراحي اينفوگرافيك دارد.

در كنار مسائل مطرح شده بايد تصميم بگيريم به لحاظ طراحي آيا قرار است اين اينفوگرافيك‌ها در طي ساليان آينده بروزرساني شوند و يا قرار است با گذشت زمان و اقتضاي مديريت شركت طراحي مجدد شوند.

نحوه انتشار اينفوگرافيك‌ها كه( در فصل … توضيح خواهم داد) يكي ديگر از فاكتورهايي است كه بايد براي  ايجاد آتليه طراحي و يا برون‌سپاري تهيه اينفوگرافيك بايد به آن توجه شود. تهيه نسخه‌هاي موازي (مخصوص وب، چاپي و …)، مشخصات فني به لحاظ سايز، حجم و ….

همچنين موضوع هزينه‌ كه هميشه يكي از مهمترين‌هاست، نقش تعيين كننده‌اي در انتخاب روش توليد اينفوگرافيك مي‌باشد.

اطلاعات مفيدي در وبسايت من در زمينه هزينه‌هاي طراحي و توليد اينفوگرافيك وجود دارد. پيشنهاد مي‌كنم در لينك زير ملاحظه بفرماييد.

 

وقتي انتظارات از اينفوگرافيك شفاف باشد، حال مي‌توان گفت خط اصلي مسير مشخص شده است.

فرمول مخصوصي در مورد نحوه تصميم‌گيري براي انتخاب طراح، در دنيا وجود ندارد. اما فاكتورهايي براي انتخاب روش مناسب وجود دارد.

سنجش اثرگذاري اينفوگرافيك براي مديران فروش و بازاريابي اهميت دارد. واحد ارتباط با مشتري، سادگي و بهبود وضعيت مخاطب شناسي برايش اهميت دارد. و كارمندان دريافت صحيح و واضح اطلاعات شركت، فرصت‌هاي ارتقاء و اطلاع از سياستگذاري كلان مديران و همزمان مشكلاتي نظير محاسبه ارزش ريالي اينفوگرافيك نسبت به تاثير آن در مجموعه و سازمان نيز بوجود مي‌آيد.

 

پيرامون كاربردهاي اينفوگرافيك:

يكي از مهمترين اهداف لازم براي شناسي كاربردهاي اينفوگرافيك؛ شناخت نيازهايي اطلاعاتي مخاطب است كه اين مهم در راستاي تهيه و طراحي اينفوگرافيك فاكتور مهمي به شمار مي‌آيد.

 

همانطور كه گفته شد، يكي از مراحل مهم طراحي اينفوگرافي گفتن داستا با ارائه اطلاعات به مخاطبان است كه براي گفتن داستان بايد مرحله شناخت مخاطب و يا نيازهاي اطلاعاتي مخاطب به خوبي صورت گيرد.

همچنين از اولين مراحل تهيه اينفوگرافي  داشتن هدف براي طرحمان است كه لازم به توضيح است اين هدف نبايد خيلي خشك و رسمي به نظر بيايد، بلكه هدف بايد بتواند راحت بيان شود تا موثر واقع شود.

************

همچنين ساختن و طراحي اينفوگرافيك يكي از اولين نيازهاي اطلاعاتي مخاطبان شماست. چرا كه دانستن در مورد شما به آنها آرامش مي‌دهد.

در تمام دنيا اغلب براي ارتباط و شناخت مخاطبان سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي مي‌شود و اخيرا با ورد شبكه‌هاي اجتماعي به عرصه بازار، زمينه مخاطب شناسي و نظر سنجي اهميت  فوق‌العاده‌اي پيدا كرده است. اين نكته در اينجا خيلي اهميت دارد كه بدانيم در وحله اول شكل و فرم دريافت اطلاعات و سپس هدفگذاري براي برداشت از اطلاعات مي‌تواند كمك زيادي در مخاطب شناسي براي سازمان ما داشته باشد.

********************************

خوانايي و خواندني بودن 2 مقوله متفاوت و مهمي است كه  بايد در تهيه اينفوگرافي ها رعايت شود.

خوانايي: شامل رعايت اندازه‌ها و مقياس‌ها و شكل ظاهري طرح‌ها و فونت‌ها است كه بايد با درنظر گرفتن شيوه ديداري مغز باشد.

براي رعايت خوانا بودن اينفوگرافي، توجه به مشكلات ديداري درصدي از جامعه، سن مخاطب  و نوع نصب و يا فضاي ارائه  اينفوگرافي توجه كرد.

خواندني بودن به كيفيت محتوا و اطلاعات وارد شده در صفحه برمي‌گردد. مطالب خواندني اغلب به زبان ساده و فارغ از پيچيده‌گويي هاي معمول شركت‌هاست. مورد ديگر براي ايجاد محتواي خواندني تهيه متن و اطلاعات بر اساس ديد مشتري است و نه سازمان شما با آن همه كارشناس.

**********************************

 

در اهميت تركيب بندي يا كمپوزيسيون در يك اثر هنري و اصولا نحوه درك انسان از عناصر بصري و برداشت انسان‌ها از اشكال بصري تحقيقات بسياري صورت گرفته است. به نظر من يكي از بهترين منابع در اين زمينه كتاب «مبادي سواد بصري» ترجمه مسعود سپهر است كه مطالعه  آن به علاقه‌مندان توصيه مي‌شود.

اما در بيان ساده، يكي از انواع ارائه بصري، شبيه‌سازي و بازنمايي از واقعيت است.

در طراحي و شكل‌گيري يك ارائه هنري، عناصر بصري هر يك در جاي خود معنا و مفهومي قابل تامل دارند. در كنار اين موارد،  نكته مهم اين است كه اغلب نوع قرار گيري هريك از عناصر در كنار هم ديگر هم مي‌تواند معنا و مفهومي جدي را خلق كند. حتي مي‌توان در تركيب‌ فراوان معاني  پيچيده‌تري نيز  منتقل كرد.

اما قبل از اين كه وارد بخش ديگر بشويم، مايلم

 

مروري كوتاه بر  بازاريابي محتوا

 

1- خوراك خلاقانه

مصرف کنندگان اغلب دقیقا نمي‌دانند چه مي‌خواهند. بازاريابان خلاق محتوا سعي مي‌كنند به مقدار زيادي خوراك چه مصرف كردن و چگونه مصرف كردن مي‌دهند. اين يكي ديگر از كاربردهاي اينفوگراف است؛ به مخاطب نشان دهيم، به چه چيزي نياز دارد، چطور  تهيه كند، چطور مصرف كند.

 

2 – ربط مرتبط

استفاده از تصاوير و گرافيك‌هاي كم نظير ؛ به صورتي كه مزایای محصول منحصر به فرد شما را  به صورتي  به یاد ماندنی نشان دهيد.

مثلا تبليغ شركت ولوو با شركت بازيگر معروف فيلم‌هاي رزمي (ژان كلود ون دم).

در اين فيلم كوتاه اگرچه نمايش نظم پذيري، كنترل و دقت كاميون هاي ولوو مهم است، اما اين مهم به كمك كار بي نظير و خلق تصوير به يادماندني از هنرپيشه معروف امكانپذير است.

 

3 – سر مخاطب را گرم كنيد

سرگرم كردن مخاطب به وسيله محتوا نوع ديگري از بازاريابي محتوا محسوب مي‌شود. مثلا براي مخاطبان سايت گردشگري و تورهاي تفريحي، ارائه اينفوگرافي با موضوع حجم گردشگري در يك كشور توريستي و يا تعداد مراكز مهم توريستي يك كشور خاص و يا مقايسه مزاياي تور گردشگري شما نسبت به يك تور در كشوري ديگر، مي‌تواند سرگرم كننده و جذاب باشد.

يا مثلا يك سايت در مورد شادي، مي‌تواند مزاياي فراگير ، پيش رونده و مسري شادي را با معايت مسري غم بررسي كند، اين اينفوگرافيك مي‌تواند محبوب شود.

 

*********************************

در باب ارزش اطلاعات

اطلاعات نیز مانند پول به خودی خود ارزش محسوب نمی شود، مگر اینکه از آن استفاده بهینه شود و در برآوردن سایر نیازهای انسان به کار رود. يكي از راه‌ةاي استفاده صحيح اط اطلاعات ارائه و درك درست اطلاعات است. اينفوگرافي باعث مي‌شود كه اطلاعات را بهتر ببينيم و بهتر درك كنيم. وقتي يك موضوع را در يك صفحه به صورت جامع و با نظم، هدفمند و البته طراحي زيبا مي‌گنجانيم مي‌توانيم  مطمئن باشيم كه دريافت مخاطب نسبت به مطلب عادي بيشتر است. همچنين براي اهدافي نظير ايجاد تمركز براي جلب توجه به يك موضوع هم مي‌توان از اينفوگرافي استفاده كرد.

 

 

******************************

رزومه هاي اينفوگرافي يكي از كاربردهاي در حال رشد  اينفوگرافي است

 

اگر مي‌خواهيد واقعا متمايز باشيد و نمي‌خواهيد در بين بقيه‌رزومه‌ها به عنوان يكي از انبوه، نمونه‌‌ درخواست‌ها، باشيد؛ من رزومه اينفوگرافيك رو پيشنهاد مي‌كنم.

البته به اين نكته توجه كنيد، همانطور كه يك طرح خوب باعث وجه تمايز و جلب نظر خواننده رزومه‌تان مي‌شود، طرح بد هم مي‌تواند به همان سرعت باعث سقوط شما شود. پس حداثكر توانتان را براي طراحي كامل و زيبا بكار گيريد.

 

رزومه اينفوگرافي چيست؟

گزارش تصويري از سابقه و توانايي‌هاي يك فرد است كه از طرح داده‌نمايي اطلاعات براي اطلاعات دادن در مورد قسمت‌هاي مهم مهارت‌هاي شغلي، سابقه كاري، تحصيلات و ديگر اطلاعات مرتبط  استفاده مي‌كند.

مزيت رزومه اينفوگرافي

– نمايش تصويري اطلاعات رزومه‌ها ، باعث تمايز  و جلب توجه مي‌شود.

– داده‌نمايي مي‌تواند باعث درك منحصر به فرد توانايي‌هاي داوطلب از طرف خواننده رزومه شود.

اتفاق نظر دقيقي در مورد اينكه رزومه‌هاي شغلي به صورت سنتي مفيد هستند و يا به صورت اينفوگرافي وجود ندارد. اين موضوع مخالفان و موفقاني دارد.

مخالفان معتقدند تصاوير و گرافيك مانع از بررسي دقيق توانايي متقاضيان شغل شود و در پس گرافيك  و طراحي زيبا ممكن است اغراق صورت گيرد.

موافقان معتقدند كه رزومه اينفوگرافي درك سريع، عميق و البته به خاطر ماندني‌تري نسبت به رزومه‌هاي سنتي ايجاد مي‌كنند.

در مجموع تحقيقات انجام گرفته در مورد ارائه تصويري اطلاعات نشان مي‌دهد تصوير گرايي ، غالبا مي‌تواند موثرتر از متن عمل كند.

 

اجزا و عناصر مهم در طراحي رزومه‌هاي اينفوگرافي:

1- نمودار توانايي نرم‌افزاري

Qr كد يا اطلاعاتي نظير آدرس وبسايت، ايميل، مشاره تلفن، آدرس دفتر كار،

3-  نمودار جغرافيايي براي نشان دادن شهرها و يا مكان‌هايي كه مشغول كار بوده‌ايد.

4 – نمودار و یا شاخصی که توانایی‌ها و مهارت‌های فردی شما را مشخص کند. مثلا مهارت حل مسئله در محیط کار و یا مهارت حل تعارض با همکاران و یا مهارت مدیریت پذیری و درک هدف‌های کسب وکاری که قرار است در آن کار کنید. توضیح این مفاهیم برای مدیران بسیار ارزشمند است که متوجه می‌شود شما دغدغه‌های یک کارفرما را متوجه می‌شوید و سعی کنید غیر از توانایی فنی کمک کنید محیط پویا و شکوفایی ایجاد کنید.

به عقيده من، براي نتيجه گيري در مورد اينكه اصولا ارائه رزومه به صورت اينفوگرافي مفيد و موثر است و يا به صورت سنتي ، اگر من باشم از پتانسيل و قابليت‌هاي هر دونوع آن بهره مي‌برم و رزومه سنتي خود را پيوست به رزومه اينفوگرافي خودم مي‌كنم.

*****************************

با اينفوگرافيك بدرخشيد

دو واژه جديد و كليدي كه در دنياي پر از اطلاعات و مملو از رقبا، امروزه براي صاحبان بيزنس‌هاي موفق – كوچك و بزرگ-  اهميت بيشتري دارد، توجه اقتصادي و سرمايه‌گذاري بر تمركز، است.

 

توجه اقتصادي

مخاطبان فضاي مجازي به پيامي جذاب، مفيد، كوتاه و ساده توجه مي‌كنند.  «توجه و تمركز» كيمياي عصر ماست. اغلب مخاطبان عام اصطلاحا سرسري هستند. در معناي دقيقتر اصولا  پيام ما براي مخاطبان اهميت خاصي ندارد، و اگر هم اين پيام مهم است در بين تعداد زياد صفحه‌هاي اينترنتي محو خواهيم شد.  بر اساس آمار  از مراجعه به هر صفحه اينترنتي حدود 20 درصد آن را مطالعه مي‌كنند يا مي‌بينند، اين مقدار در ايران كمتر هم هست.

 

سرمايه‌گذاري بر تمركز

يكي از مهمترين سرمايه‌گذاري‌هاي هر تجارت و كسب و كاري مي‌تواند جلب تمركز مخاطب باشد. همانطور كه گفته شد، توجه و تمركز در دنياي پر از دانش و اطلاعات پيرامون ما، بسيار كم است. به اين ترتيب با وجود تمركز اقتصادي مردم، سرمايه‌گذاري بر متمركز كردن آنها مي‌تواند توجيه اقتصادي داشته باشد.

همين جا ارزش و اهميت اينفوگرافي ملموس‌تر خواهد شد.  اينفوگرافي يكي از ايزارهاي مفيد براي جلب توجه مخاطب است. مي‌توان با ارائه يك اينفوگرافيك خوب مهمترين حرفهاي خود را در ساده‌ترين شكل ممكن  به مخاطبان منتقل كرد.

همچنين از قابليت‌هاي ديگر اينفوگرافيك نيز به خاطر سپاري مطالب است. در فصل‌هاي قبل توضيح داديم كه انسان موجودي بصري است و چيزهايي را كه مي‌بيند سريعتر به خاطر مي‌آورد تا چيزهايي را كه مي‌خواند.

از ديگر مزاياي استفاده از اينفوگرافي در انتقال پيام به اشتراك گذاري راحت و آسان است. اشتراك اينفوگرافي يكي از مقرون به صرفه ترين راه‌هاي تبليغاتي براي ماست. كافي است پيام براي مخاطب جذاب، ساده، مفيد باشد، به راحتي به اشتراك گذاشته مي‌شود و به سرعت تكثير مي‌شود.

اينفوگرافي هميشه خوبه، چرا كه در دنياي امروز يكي از فاكتورهاي موفقيت در هر تجارتي داشتن ارتباطات  مناسب است. مي‌دانيم كه اينفوگرافي يكي از ابزارهاي كليدي ارتباطات بصري محسوب مي‌شود. محوببيت اين ابراز بصري، به شدت در حال رشد است و با يك جستجوي ساده در گوگل ترند مي‌توان نمودار افزايش را به سرعت حيرت انگيز ببينيد.

استفاده از قابليت‌هاي تاثير گذار اينفوگرافي، به عنوان ابزاري نوين در دنياي امروز پذيرفته شده است و به لطف تكنولوژي اين امكان براي متخصصان و كاربران مختلف در زمينه‌هاي گوناگون در كشور ما نيز به وجود آمده است.

خرید نسخه پی دی اف کتاب داده های دیدنی با 50% تخفیف

اشتراک گذاری
بدون دیدگاه

دیدگاهی بفرستید